Димо Дренчев: Дефицитът трябва да се намалява постепенно

петък, 5 юни 2026, 11:17

Димо Дренчев

Димо Дренчев

СНИМКА: Силвия Великова

Размер на шрифта

Процедурата по свръхдефицит срещу България е реален сигнал за натрупани проблеми в публичните финанси, които според депутата от „Възраждане“ Димо Дренчев съществуват от години. В предаването „Събития и личности“ той коментира, че Европейската комисия едва сега е признала официално тенденции, за които се е говорело отдавна.

„Проблем с бюджета на България има от няколко години, откакто 3% дефицит стана новото нормално. Сега вече, след като България е член на еврозоната, няма причина Европейската комисия да си затваря очите за очевидните факти“, заяви Дренчев.

Според него страната не трябва да предприема рязко свиване на разходите, тъй като това би могло да доведе до негативни последици за икономиката. По думите му дефицитът следва да бъде намаляван постепенно в рамките на няколко години. Като основни проблемни области той посочи разрастването на държавната администрация и нарастващите разходи за отбрана.

„Населението на България е намаляло с около 10 процента за последните десет години, а администрацията се е увеличила с приблизително същия процент. Това е трудно обяснимо на фона на дигитализацията и възможностите на новите технологии“, каза народният представител.

Димо Дренчев изрази и критики към начина, по който страната инвестира в отбранителни способности, като настоя повече средства да бъдат насочвани към българската отбранителна индустрия и производство. По отношение на политическата отговорност за състоянието на публичните финанси той заяви, че според него вина носят редица представители на предишни управления, които са допуснали трайно преминаване към дефицитно бюджетиране.

В разговора беше засегната и темата за необходимостта от нов държавен дълг. Дренчев коментира, че според представените данни в бюджетната комисия държавата се нуждае от допълнително финансиране за покриване на текущи разходи, включително плащанията към пенсионната система.

Народният представител обаче заяви, че парламентарната група на „Възраждане“ най-вероятно няма да подкрепи предложението за поемане на нов дълг, като аргументира позицията си с наличието на стабилно управляващо мнозинство, което следва да носи отговорност за собствените си решения.

По публикацията работи: Давид Валериев Калпачки

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!