От деня

Новина

Пожарите в Испания взеха жертва

вторник, 12 август 2025, 12:18

Пожарите в Испания взеха жертва

Размер на шрифта

Мъж почина в резултат от изгарянията, получени по време на горския пожар, който бушува близо до Мадрид, съобщиха днес местните власти, цитирани от АФП. Това е първата жертва на пожарите в страната, принудили хиляди хора да се евакуират."Силно съжалявам за смъртта на мъжа, който беше тежко ранен в горския пожар в Трес Кантос" – град на 25 км от Мадрид, написа в социалната мрежа  X (Екс) Исабел Диас Аюсо, председателка на автономната област Мадрид.
Загиналият е бил с изгаряния по почти цялото тяло, съобщиха по-рано местните власти.
"Само за 40 минути огънят се разпространи на шест километра", каза снощи на пресконференция Карлос Новильо – съветник по околната среда в Мадрид.
Тази сутрин местните власти в испанската столица написаха в X, че борбата срещу пожара се е "развила благоприятно през нощта" и че "огънят е бил овладян".
Но плажовете в Тарифа в Андалусия отново бяха застрашени от пламъци, идващи от горите в близките планини, което принуди местните власти набързо да евакуират хиляди туристи.
Тези два нови пожара са в допълнение към десетки други, които бушуват и днес в Испания и които принудиха много хора да напуснат домовете си.
Разгарянето на множество пожари съвпада с горещата вълна в Испания, която днес навлезе в десетия си ден. Максималните температури в страната достигат 40 градуса, а през нощта не падат под 25 градуса.

В съседна Португалия пожарникарите се борят с три големи пожара в централната и северната част на страната. Мароко изпрати два самолета, за да помогне в гасенето, след като два португалски самолета се повредиха.

По публикацията работи: БНР екип

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!