От деня

Новина

За първи път след 1976 г.: Русия изстреля космически апарат към Луната

петък, 11 август 2023, 03:00

За първи път след 1976 г.: Русия изстреля космически апарат към Луната

СНИМКА: НАСА

Размер на шрифта

Русия изстреля космически апарат към Луната за първи път от 47 години. Операторите на Земята вече контролират дистанционно полета на кораба, чиято цел е да кацне на южния полюс на земния спътникАпаратът се казва "Луна 25", тежи 800 килограма и трябва да достигне орбитата на естествения земен спътник след пет дни, а да кацне на Южния полюс около 21 август, пише Франс прес, като се позовава на източник от "Роскосмос".
Модулът ще работи в продължение на поне една година, като ще вземе проби от почвата, които ще анализира, както също и атмосферата. Кацането на Южния полюс би било безпрецедентно, но е трудно и рисковано, коментират експерти и дават шанс за успех около 70%.
Повечето от кацанията на Луната се осъществяват около екватора на космическото тяло.
Мисията е част от цикъл от няколко други, чиято цел е евентуално изграждане на лунна база, съвместно с Китай.
Русия се опитва да си върне престижа в космоса на фона на дипломатическите неуспехи заради войната в Украйна, пише Франс прес.
След началото на конфликта Европейската космическа агенция обяви, че повече няма да си сътрудничи с Москва нито при изстрелването на "Луна 25", нито при бъдещите мисии "26" и "27". Въпреки това Русия заяви, че ще продължи с лунните си проекти и ще замени европейското оборудване с такова руско производство.

По публикацията работи: БНР екип

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!