Новина
Турция, България и Румъния подписаха меморандум за противоминна група в Черно море
четвъртък 11 януари 2024 13:02
четвъртък, 11 януари 2024, 13:02
СНИМКА: Министерство на отбраната
Размер на шрифта
Турция, България и Румъния подписаха меморандум за създаване на противоминна военноморска група в Черно море. Мисията трябва да гарантира сигурното корабоплаване.
Групата ще действа по решение на изпълнителен орган. В него ще участват началниците на Военноморските сили на трите участващи държави. Командването ще е ротационно на всеки шест месеца и две планирани активации във всяка ротация.
Макар и трите държави да са членки на НАТО, мисията не е под егидата на Алианса.
Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов посочи, че мините представляват „опасност за пристанищата, комуникационните мрежи и ключова водна инфраструктура.“
Затова в интерес на НАТО е да има мерки за противодействие срещу тази опасност.
Румънския министър на отбраната Ангел Тилвар е посочил, че „пренебрежението на Русия към нормите на международното право и нейната агресия в Черно море е не само регионален проблем, но и проблем с глобални последици“.
А турският министър на отбраната Яшар Гюлер е подчертал при подписването, че други държави могат да участват в разминирането в края на войната.
Процесът по оперативно планиране на дейността трябва да започне след окончателното одобряване на национално ниво на Меморандума от участващите държави. Преимуществено ще се провеждат действия в териториалните води и изключителните икономически зони на участващите страни за отстраняване на минната заплаха.
По публикацията работи: БНР екип
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!