Новина
Във Велинград излязоха на протест пред засегнатите от чумата стопанства
събота 30 ноември 2024 06:03
събота, 30 ноември 2024, 06:03
Размер на шрифта
Във Велинград днес е организиран протест пред засегнатите от чумата стопанства. Държавата е готова да обезщети собственика на животните, които трябва да бъдат евтаназирани, но е готова и да преговаря със стопаните, каза земеделският министър Георги Тахов.
"Предлагам незабавно пристъпване към евтаназия на животните, което е придружено със съответните компенсаторни плащания, или повторно изпращане на пробите вече в Монпелие. Това се прави наистина, за да изчистим всякакви съмнения - да не стане нашия резултат днес срещу техния резултат в Гърция. Ние сме на 100% убедени - животните са болни", каза земеделският министър Георги Тахов, с когото вчера собственикът на поставените под карантина елитни стада в района Димитър Илиев поиска отново среща.
Пред кореспондента на БНР Невена Петрова стопанинът каза, че има разминаване между повторните резултати от българските лаборатории и тези, направени в Гърция.
"Резултатите от Гърция показват отрицателни проби. От лицензирана лаборатория идват. Не са се свързвали с нас от институциите. Това е психическо натоварване. Ние не издържаме на това. Ние искаме прозрачност и да излезе истината", коментира Илиев.
Вчера започна и унищожаването на заразеното със шарка стадо от близо 150 овце в сливенското село Желю войвода.
По публикацията работи: БНР екип
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!