Интервю
"Сегашният план за управление спъва всяко развитие на въжените линии"
Йордан Рангелов: Като чуят темата "Витоша", бягат като дявол от тамян
"Цялото подножие на планината се бетонира много ударно"
понеделник 20 януари 2025 08:56
понеделник, 20 януари 2025, 08:56
Йордан Рангелов
СНИМКА: Валерия Николова
Размер на шрифта
И във вчерашния неделен ден автобусите на градския транспорт в София едва успяха да извозят качилите се на Витоша обратно. Наложи се да се включат допълнителни автобуси, създаде се напрежение заради струпване на туристи и към часа на последния по разписание автобус. Това е закърпване на положението. Колкото и автобуси да се пуснат, те са недостатъчни в пиковите моменти, коментира пред БНР Йордан Рангелов от УС на Сдружение за развитие на ски зона Витоша.
"Като се качвам, вече не ми издържат нервите. Аз съм роден и живея под Витоша – в Княжево. Явно съм загубил търпимост към всички безобразия, които се случват на Витоша като цяло", разказа той.
Рангелов е работил 20 години като ски учител – 10 на Витоша, 10 – в други страни и курорти. Има опит и като оператор на въжена линия във "Витоша ски". В предаването "Хоризонт до обед" той обясни, че сдружението е "малка група от ентусиасти", събрали се преди 4 години и решили, че "така повече не може – всяка година като започне зимния сезон да се показва катастрофалното състояние на Витоша и на ски зоната".
"Витоша ски" също имат голяма вина. Заровили са си главите в пясъка, отчита Йордан Рангелов.
Трябва да се започне с изработването на нов план за управление, изрази мнение той. По думите му сегашният план спъва всяко развитие на въжените линии на Витоша.
През сдружението не преминават никакви парични потоци и може би затова не комуникират с нас – "не само не ни канят, те ни бойкотират", подчерта Йордан Рангелов.
"От тези 4 години ходене по институциите никой не ни отговаря. Като чуят темата "Витоша", бягат като дявол от тамян. Явно някой им е спуснал директива с Витоша да не се занимават!"
Предложенията на Сдружението за развитие на ски зона Витоша включват лифтове, влекове и фуникуляри, уточни той.
"Цялото подножие на планината се бетонира много ударно", заяви Рангелов. По думите му, това ще се отрази, ако някой ден политиците решат да се заемат с въжените линии.
За Симеоновския лифт все още има надежда, отбеляза той и се мотивира със замисъла да има връзка между лифта и бъдещ маршрут на метрото, с голям буферен паркинг, за да се намали потокът от автомобили към планината.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.