Новина
От ГЕРБ-СДС са внесли кандидатурата на Орлин Колев за съдия в Конституционния съд
сряда 26 февруари 2025 16:52
сряда, 26 февруари 2025, 16:52
Размер на шрифта
От ГЕРБ-СДС са внесли кандидатурата на Орлин Колев за съдия в Конституционния съд от квотата на Народното събрание, показва справка на сайта на парламента. Така номинациите стават две - на Колев и на Йонко Грозев, предложен от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България".
Днес в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов анонсира, че имат свой кандидат за КС, но името му ще оповести парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
"18-годишният му опит на университетски преподавател и водените през годините от него дисциплини като "Конституционно право на Р България, конституционен контрол/правосъдие”, "Конституционни основи на държавната власт”, "Основни права на човека и тяхната защита" са безспорен атестат за неговите високи качества", се казва в мотивите на вносителите на кандидатурата на Колев.
"Орлин Колев е един от най-високо оценяваните преподаватели от студентите, обучаващи се в неговите лекционни курсове. В допълнение относно наличие на висок професионализъм може да се добави и защитената от кандидата дисертация за придобиване на образователна и научна степен "доктор" в областта на конституционното право", се посочва още в аргументите.
В сферата на практиката професионализмът на Орлин Колев главно се изразява чрез работата му като член на Комисията за защита от дискриминация. В немалко случаи се е стигало до промяна на действаща нормативна уредба, въз основа на производства, инициирани от Орлин Колев, пише още в мотивите на ГЕРБ-СДС.
По публикацията работи: БНР екип
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!