От деня

Новина

Испания: Доклад предупредил за възможни проблеми с електроенергийната мрежа

Хората напускат станция на метрото след прекъсването на тока, Мадрид, Испания, 28 април 2025 г.

Хората напускат станция на метрото след прекъсването на тока, Мадрид, Испания, 28 април 2025 г.

Размер на шрифта

Испанският мрежови оператор Red Eléctrica е предупредил правителството за възможни проблеми с електроенергийната система на страната. В доклад държавната компания е посочиха, че трябва да се направи преглед на защитата на системата.
В документа, разпространен от испанската информационна агенция ЕФЕ се посочва, че промяната в енергийния микс изисква преразглеждане на общите критерии за защита на испанската електроенергийна система. Докладът се отнася до системата за управление на  преносната и разпределителната мрежа, както и за възможностите за пренасочване на тока, произведен от възобновяеми източници.
Вицепремиерът и министър на екологичния преход Сара Аагесен призна в интервю за обществената телевизия, че на 22 април, дни преди спирането на тока е имало подобен инцидент с колебания в енергийната система, който е бил отстранен за 7 минути.
Докладът на мрежовия оператор в получен именно в подчиненото ѝ ведомство в края на януари тази година.
В документа има ясно предупреждение, че в райони с високо навлизане на базирано на силова електроника производство (като фотоволтаична и вятърна енергия), "могат да възникнат ситуации, при които изпълнението на някои текущи защитни функции може да не е както се очаква." Системният оператор посочва, че целта на предлаганите промени е да се сведе до минимум въздействието, което хипотетичните смущения, възникващи в тези съоръжения, могат да причинят върху електроенергийната система на страната.

По публикацията работи: БНР екип

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!