Новина
ЕИБ отпуска 1,6 млрд. евро за увеличаване на обмена на електроенергия между Испания и Франция
понеделник 16 юни 2025 18:50
понеделник, 16 юни 2025, 18:50
Илюстративно изображение.
СНИМКА: Pixabay
Размер на шрифта
Европейската инвестиционна банка ще отпусне 1,6 милиарда евро за увеличаване на обмена на електроенергия между Испания и Франция. Решението идва месец и половина след масовото прекъсване на тока на Иберийския полуостров.
Страните подписаха първите траншове от заемите на стойност 1 200 000 000 евро.
На церемонията в Люксембург присъстваха президентът на банката Надя Калвино, европейският комисар по енергетиката Дан Йоргенсен и представители на националните оператори на електроенергийни мрежи.
Финансирането от Европейската инвестиционна банка е в допълнение към вече отпуснатите 578 милиона евро безвъзмездни средства от ЕС за този проект по линия на Механизма за свързване на Европа.
Кредитите ще позволят изграждането на първия подводен електрически кабел в Испания, който ще бъде дълъг 400 километра, 300 от които под вода.
Това се случва, след като Мадрид и Лисабон призоваха за засилен натиск върху Париж поради нежеланието му да завърши връзката си с останалата част от Европа.
Крайната цел е до 2028 година да се увеличи капацитета за обмен на електроенергия от 2800 на 5000 мегавата.
По публикацията работи: БНР екип
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!