От деня

Новина

30-процентно мито върху целия внос от ЕС от 1-и август, обяви Доналд Тръмп

събота, 12 юли 2025, 14:51

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп

СНИМКА: АП/БТА

Размер на шрифта

30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико.
Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува писма до тези партньори на САЩ в социалната си мрежа "Трут Сошъл". Американският президент заяви, че ще повиши митата още повече, ако ЕС или Мексико предприемат ответни мерки. 30%-ната ставка за ЕС е с 10% по-висока от тази, която Тръмп обяви през Април, но по-ниска от обявеното му през май намерение за ниво от 50%.
"Имахме години, за да обсъждаме търговските си отношения с Европейския съюз и стигнахме до заключението, че трябва да се откажем от тези дългосрочни, големи и постоянни търговски дефицити, породени от вашите митнически и немитнически политики и търговски бариери", пише Тръмп в писмото си до ЕС.
"За съжаление, нашите отношения далеч не са равнопоставени", добавя той.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отговори на писмото на Тръмп, като в изявление каза че, "малко икономики по света могат да се сравняват с нивото на отвореност и придържане към лоялните търговски практики на Европейския съюз". Тя добавя, че "ще предприеме всички необходими стъпки за защита на интересите на ЕС", включително ответни мита, "ако е необходимо".
27-членният Европейски съюз е най-големият търговски партньор на Съединените щати, като вносът му в САЩ е на стойност от 605 милиарда долара и надминава Мексико, Канада и дори Китай.
По отношение на Мексико в писмото американския президент се фокусира върху граничната сигурност, казвайки, цитирам "Мексико ми помага да осигуря границата, НО това, което Мексико направи, не е достатъчно".
"Мексико все още не е спряло картелите, които се опитват да превърнат цяла Северна Америка в площадка за трафик на наркотици".
През последната седмица Доналд Тръмп публикува десетки писма до държавни лидери, обявяващи едностранни мита, някой от които достигат до 50 %. Писмата бяха изпратени, след като в периода на тримесечен митнически мораториум, който беше обявен от американската администрация не се постигна желаният брой директни договаряния на търговските отношения на САЩ с чуждестранните партньори на страната.

По публикацията работи: БНР екип

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!