От деня

Новина

Изграждането на язовир "Кюстендил" е решението на проблемите с водата за района

четвъртък, 4 септември 2025, 15:11

Язовир "Кюстендил" е започнат 1973 год. и остава незавършен

Язовир "Кюстендил" е започнат 1973 год. и остава незавършен

СНИМКА: Кирил Фалин

Размер на шрифта

Изграждането на язовир "Кюстендил", започнато преди повече от 50 години, е решението на проблемите с водата за района и на този етап няма друга алтернатива.
Това беше коментирано на среща при областния управител на Кюстендил инж. Методи Чимев с кметове на общини и шефове на регионални институции във връзка с трайното засушаване и множеството сигнали за липса или недостиг на питейна вода в областта.
В работната среща се включиха ръководители от Басейнова дирекция "Западнобеломорски район“ и представители на "Български ВиК Холдинг“.
Изградени са 42 метра стена на язовир "Кюстендил". По проект тя трябва да е 70 м.  Изграден е и реливник, дори и някои от съоръженията за контрол на състоянието на завиреното езеро. 
От МРРБ съобщиха наскоро, че са предвидени средства и предстои процедура по препроектиране на обекта и за изграждането му. Но това се бави. Сред съветниците на Кюстендил се породи идеята да отидат на протест вкупом пред Министерството на регионалното развитие, това засега се отлага. 
Всяка една община да предостави на Областната управа краткосрочни и дългосрочни проблеми за решаване с водата. Данните ще бъдат обработени и ще бъдат набелязани мерки, с разписани ангажименти и срокове, увери на срещата областният управител инж. Методи Чимев.

По публикацията работи: ПП ГЕРБ

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!