Новина
Националният борд по водите няма информация за въвеждане на режим в други центрове в страната
понеделник 29 септември 2025 08:52
понеделник, 29 септември 2025, 08:52
СНИМКА: Пресцентър на МС
Размер на шрифта
В националния борд по водите към днешна дата няма информация за въвеждане на режим на водоподаването в други големи центрове в страната. Това заяви във Велико Търново вицепремиерът и председател на Борда Атанас Зафиров. 200 милиона лева дава тази година държавата, предвидени са още 350 милиона за догодина за ремонти на напоителните канали, чрез които са се повишат нивата на местните водоизточници в засегнатите от безводието селища, посочи регионалният министър Иван Иванов. Министърът на екологията Манол Генов е изискал от басейновите дирекции в страната информация за алтернативни водоизточници.
Кражбите на вода са големият проблем, за който не се говори, компромиси няма да има, категоричен е вицепремиерът Атанас Зафиров:
Не малка част от промишлеността ползва вода от питейни язовири. Защо не са на собствени сондажи не стана ясно. За първи път бяха изнесени данни, че над 60 на сто от единствения питеен язовир за Великотърновска област „Йовкови“ е за промишлеността, при положение, че в язовира сега има 52 % вода и то без да се отчита мъртвия обем, което означава, че използваемата вода е значително по-малко. Министърът на екологията Манол Генов заяви:
Информациите, че водата в язовир „Йовковци“ свършва и седем общини от Великотърновска област и община Дряново от Габровска област минават на режим от 1 октомври събра във Велико Търново вицепремиера Атанас Зафиров, министъра на екологията Манол Генов и регионалния министър Иван Иванов. Режим няма да има, категоричен е министър Иванов. Той нарече тиражираните информации за това политическа дезинформация и поиска проверка от компетентните органи:
Алтернативата за региона е язовир „Александър Стамболийски“, който е собственост на Българския енергиен холдинг и се използва за производство на електроенергия и за напояване. Този язовир да смени предназначението си и да стане и за водоснабдяване. За това е нужно много време и пари, които министрите не уточниха кога това ще стане възможно. Община Велико Търново получава от държавата пари за ремонт на 30 км от водопровода до Емен на първо време за проектиране. Държавата трябва да плати от Емен до язовир „Александър Стамболийски“. Тепърва ще се правят санитарно-охранителните зони и пречиствателна станция, за да има областта някога алтернативно водоснабдяване.
За големия промишлен замърсител – заводът за производство на дървесина на „Кроношпан – България“, от който великотърновци непрекъснато се оплакват от замърсен въздух с фини прахови частици и от силни неприятни миризми, екологичният министър посочи, че Регионалната екологична инспекция ще изиска от дружеството да подаде искане за промяна на параметрите в комплексното си разрешително. Ако до една седмица това не бъде направено, ще се задейства процедурата по служебно отваряне на комплексното разрешително за работа и неговата промяна със затягане на мерките. Екологичното министерство не може само да затвори завода и да спре тормоза над великотърновци, нужна е намесата и на Здравното министерство, каза министър Манол Генов:
Екологичното министерство обмисля промени в различни наредби за завишаване на санкциите за промишлените замърсители, но до края на годината това няма да стане, каза още министърът на околната среда и водите.
По публикацията работи: Virginia Stamatova
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!