Новина
Първата група испански активисти, депортирани от Израел, кацнаха в Мадрид
неделя 5 октомври 2025 21:14
неделя, 5 октомври 2025, 21:14
Хора се събраха да посрещнат активистите в Мадрид
Размер на шрифта
21 испански активисти, депортирани от Израел, пристигнаха на летището в Мадрид. Така първата група с активисти, които бяха част от флотилията "Глобал сумуд" се прибра в Испания. Пред медиите те обявиха, че са били бити, влачени и връзвани, след като са били свалени от корабите с хуманитарна помощ за Газа.
Над 100 души с плакати в подкрепа на Палестина, семействата им и журналисти ги посрещнаха на летището.
Веднага след пристигането си депортираните испанци обявиха, че са били малтретирани, след като са били арестувани в Израел. Разказаха, че са били обиждани, лишавани от сън и им е отказана медицинска помощ. Някои от активистите заявиха, че са били бити, влачени и връзвани. Други разказаха, че непознати са подписвали документи от тяхно име. Депортираните казаха още, че им е било отказано право на преводач, когато са им били представени документи на иврит.
Сред завърналите се в Испания са бившият кмет на Барселона Ада Колау и Жорди Коронас, общински съветник в каталунската столица.
По непотвърдена информация испанското Министерство на външните работи е блокирало полет от Тел Авив до Атина, планиран за понеделник вечер, който да прибере всички останали задържани активисти.
По публикацията работи: Bozhena Stoykova
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!