От деня

Новина

Министерството на финансите пласира ДЦК със срок на падеж три години и обща номинална стойност 300 млн. лв. на аукцион, проведен на вътрешния пазар в понеделник

Нов дълг за 300 млн. лева е поет на вътрешния пазар

вторник, 21 октомври 2025, 14:02

Нов дълг за 300 млн. лева е поет на вътрешния пазар

СНИМКА: Ани Петрова

Размер на шрифта

Правителството изтегли днес нов заем от 300 млн. лв. от вътрешния пазар, с което новопоетият държавен дълг от началото на годината достигна 17,1 млрд. лв.
От министерството напомнят, че подобна емисия вече е имало през януари, която е пласирана при по-неизгодни за държавата условия - среднопретеглена годишна доходност в размер на 2,90%. Същата емисия 3-годишни ценни книжа беше преотворена и през февруари, когато среднопретеглена годишна доходност беше в размер на 2,76%.
С последната операция общият размер на набрания дълг на вътрешния пазар през тази година възлиза на 3 млрд. лева, като това се случи в рамките на 12 аукциона, показва справка в данните на финансовото ведомство. Освен това Министерството на финансите излезе на два пъти на международните капиталови пазари, където емитира облигации за 4 млрд. евро (7,82 млрд. лева) през април и за 3,2 млрд. евро (6,25 млрд. лева) през юли. И двете външни емисии предизвикаха сериозен инвеститорски интерес и постигнаха добра доходност.
Така общият размер на новия държавен дълг, набран на вътрешния и външния пазар през 2025 г., възлиза на около 17,1 милиарда лева. Максималният размер на новия дълг, разрешен за годината, е 18,9 милиарда лева.
Заедно с изплащането на стар дълг, чиито падежи са през тази година, нуждата от финансиране бе определена за 12 млрд. лв. Правителството обяви, че разликата от близо 7 млрд. лв. ще бъде използвана за капитализацията на държавни дружества.

По публикацията работи: Kostadín Atanásov

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!