От деня

Новина

САЩ и Иран си размениха удари след свалянето на американски хеликоптер

Напрежението в Близкия изток расте

сряда, 10 юни 2026, 05:49

Ормузки проток

Ормузки проток

СНИМКА: Алами/Ройтерс

Размер на шрифта

Американските въоръжени сили съобщиха, че са нанесли удари с високоточни боеприпаси по ирански системи за противовъздушна отбрана, наземни командни пунктове и радари за наблюдение в района на Ормузкия проток.

Ударите ”за самоотбрана” бяха нанесени по нареждане на президента Доналд Тръмп, съобщи Централното командване и уточни, че те са в отговор на свалянето на американски военен хеликоптер ”Апачи“, който се е разбил след сблъсък с ирански дрон. Двамата членове на екипажа са били спасени и са в стабилно състояние.

Ирански медии съобщиха за експлозии на остров Кешм и в пристанищния град Бандар Абас - на южното крайбрежие на страната, а според американската страна е повредена телекомуникационна кула и два резервоара за вода в пристанищния град Сирик.

Техеран е отговорил с най-малко четири балистични ракети и няколко дрона, изстреляни срещу съседните страни, в които има американски бази - Бахрейн, Кувейт и Йордания. В Бахрейн се включиха сирените за въздушна тревога, а Кувейт съобщи, че противовъздушната му отбрана прехваща вражески снаряди.

В свое изявление иранската революционна гвардия предупреди за ”по-сериозен отговор”, ако агресията от страна на САЩ продължи.

По-рано външният министър на Техеран Абас Арагчи призова призова чуждестранните сили да напуснат Ормузкия проток и околните райони, като предупреди, че в противен случай са изложени на постоянен риск от попадане под кръстосан огън.

По публикацията работи: Лилия Димитрова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!