От деня

Новина

Създават енергиен център в Източното Средиземноморие

четвъртък, 11 юни 2026, 03:51

Михалис Дамианос - министър на енергетиката на Кипър

Михалис Дамианос - министър на енергетиката на Кипър

СНИМКА: EPA/БГНЕС

Размер на шрифта

Кипър, Гърция, Израел и САЩ (т.нар. формат за сътрудничество 3+1) създават енергиен център в Източното Средиземноморие.

Церемонията по официалното му откриване, в която ще участва кипърският енергиен министър Михалис Дамианос, ще се състои днес в Хюстън, САЩ, съобщиха от енергийното министерство в Никозия.

Новата регионална структура се създава въз основа на една от централните разпоредби на Закона за Източното Средиземноморие, с който през 2019 г. Вашингтон формализира стратегическото си партньорство с Кипър, Гърция и Израел.

Източносредиземноморският енергиен център ще е постоянна трансатлантическа платформа за сътрудничество в областта на енергетиката, технологиите, иновациите и научните изследвания, обединявайки институции и компании от държавния и частния сектор, посочиха от енергийното министерство. Той ще играе и важна геополитическа роля като механизъм за стратегически анализ на ситуацията в региона.

Преди официалната церемония ще се състои министерската среща в т. нар. формат за сътрудничество 3+1 - Кипър, Гърция, Израел и САЩ. На нея ще бъдат обсъдени енергийната сигурност и стратегическите инфраструктурни проекти в региона. В дневния ред са и новите предизвикателства, като защитата на критичната енергийна инфраструктура, киберсигурността, технологичните иновации.

По публикацията работи: Калин Дацов

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!