неделя 14 юни 2026 01:19
неделя, 14 юни 2026, 01:19
Демонстранти по време на протест в Техеран - снимката е илюстративна
СНИМКА: Ройтерс
Размер на шрифта
Десетки иранци протестираха пред офис на външното министерство на страната в североизточния ирански град Машхад срещу възможността за подписване на мирно споразумение със Съединените щати.
Видеоклип, разпростратенен от агенция "Фарс", показва как жени в черно скандират: "Смърт на безчестния Арагчи" по повод интервю на външния министър.
В разговор по държавната телевизия в петък Абас Арагчи казва, че в текста, който е на масата за преговори, се настоява за премахването на блокадата на иранските пристанища от страна на Вашингтон. "Управлението на Ормузкия проток вече няма да бъде същото, както преди", посочва министърът.
В други клипове, разпространени в социалните мрежи и чиято достоверност не може да бъде потвърдена, недоволни в Техеран настоват както за неговата оставка, така и за тази на главния преговарящ и председател на парламента Мохамад Багер Галибаф.
Твърдолинейни ирански представители се противопоставят на споразумение с Вашингтон. Според тях то не защитава интересите на Ислямската република и лишава страната от контрол над Ормузкия пролив. Те обвиняват преговорния екип и че е направил твърде много отстъпки, посочва Франс прес.
По-рано американският президент Доналд Тръмп написа в социалната си платформа "Трут Соушъл", че подписването на сделка между Съединените щати и Иран е насрочено за днес, след което протокът ще бъде отворен за всички.
По публикацията работи: Даниела Савова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!