От деня

Новина

Габриела Наплатанова:

Докладът на института "Ройтерс" е красноречив за медийната среда у нас

Габриела Наплатанова

Габриела Наплатанова

СНИМКА: БТА

Размер на шрифта

Докладът на института "Ройтерс" за поредна година е красноречив за състоянието медийната среда у нас. Това каза председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Габриела Наплатанова в публикация във "Фейсбук" по повод публикувания годишен доклад на Института за изследване на журналистиката "Ройтерс".

Тя посочва, че Българското национално радио (БНР) е медията с най-високо обществено доверие в България, като 56 процента от аудиторията заявяват, че му вярват. По думите ѝ Българска национална телевизия (БНТ) също се ползва с високо доверие, като 55 процента от населението заявява, че вярва на обществената телевизия. Наплатанова отбелязва, че сходни резултати са показали и проучвания, проведени наскоро от СЕМ, предаде БТА.

Според председателя на СЕМ в документа е отчетено влиянието на политическата нестабилност през изминалата година и протестите, довели до провеждането на предсрочни избори. "Силно влияние има политическата нестабилност от изминалата година и протестите, които доведоха до предсрочни избори. Отбелязва се забавянето на промените в законодателството при приемането на текстовете от Европейския акт за свобода на медиите. В Министерството на културата беше създадена работна група, която да подготви предложенията за изменения в Закона за радиото и телевизията (ЗРТ) и се надявам работата по текстовете да продължи", пише още Наплатанова.

В публикацията си тя отбелязва, че докладът за България изброява казусите с посегателства над журналисти и срещу медийната свобода, които станаха публично известни и бяха повод за позиции от страна на СЕМ.

"Положителното е, че в документа за България леко е спаднало нивото на избягване на новини сред българите, но нивото на незаинтересованост продължава да е много високо", посочва председателят на медийния регулатор.

Наплатанова акцентира и върху една от основните глобални тенденции, отчетени в доклада – засилващата се "платформизация" на потреблението на медийно съдържание. За първи път социалните мрежи и видео платформите изпреварват телевизията, новинарските сайтове и приложения като предпочитан източник на информация, посочва тя.

Петнадесетото издание на Доклада за дигиталните новини на Института "Ройтерс" излиза в условията на нарастваща политическа и икономическа несигурност и очертава три основни тенденции в глобалната новинарска среда. Социалните мрежи и видеоплатформите вече са най-използваният източник на новини в света, изпреварвайки телевизията и сайтовете на традиционните медии. Все по-голямо значение придобиват видеосъдържанието, инфлуенсърите и създателите на съдържание, които променят начина, по който аудиторията достига до информация. Докладът отбелязва и първите по-сериозни признаци за навлизане на изкуствения интелект в потреблението на новини.

Изследването показва също спад на доверието в медиите. В 29 от 48-те проучени държави доверието в новините е намаляло, а средните стойности са най-ниските от началото на измерването на този показател. Според авторите това е знак за нарастваща институционална уязвимост под влиянието на политически, социални и технологични промени. Докладът се базира на данни от близо 100 000 респонденти и е сред най-мащабните международни изследвания на медийните навици и доверието в новините, посочват от екипа на Института за изследване на журналистиката "Ройтерс".

По публикацията работи: Светлин Божков

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!