Новина
Над 100 сигнала за миризми след като "Кроношпан" възобнови производство
сряда 17 юни 2026 22:47
сряда, 17 юни 2026, 22:47
Архив
СНИМКА: Здравка Маслянкова, БНР
Размер на шрифта
Повече от 100 сигнала са подадени днес до община Велико Търново и до Регионалната екологична инспекция за миризми след като заводът за преработка на дървесина на „Кроношпан България“ възобнови пълното си производство. Кметът на Велико Търново Даниел Панов сезира министъра на околната среда и водите Росица Карамфилова.
Сигналите са за замърсяване на въздуха в последните 12 часа и всички са срещу завода за дървопреработка, написа във фейсбук профила си кметът на Велико Търново Даниел Панов и посочи, че е разговарял с екологичния министър и официално е сезирал контролното министерство с настояване за незабавна цялостна проверка на възобновеното производство на „Кроношпан България“.
Община Велико Търново поиска и осигуряване на мобилна станция за измерване на чистотата на въздуха, с която да бъде направено независимо изследване в кварталите, от които има най-много оплаквания. Панов настоява държавата чрез контролните си органи да установи спазват ли се всички условия по комплексното разрешително, включително и за недопускане на миризми извън производствената площадка, а при констатирани нарушения – да се вземат съответните адекватни мерки.
Като БНР вече съобщи, от ръководството на компания са категорични, че няма опасност за здравето на населението след съдебното решение и възобновеното производство на ПДЧ и продължаващото производство на МДФ.
Предстои да бъде организирана среща по всички въпроси, свързани с производството, мерките за екология, както и за контрола от държавните институции. Тя ще е отворена за гражданите, съобщиха от община Велико Търново.
По публикацията работи: Лилия Герчева
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!