четвъртък 18 юни 2026 02:56
четвъртък, 18 юни 2026, 02:56
СНИМКА: BNR
Размер на шрифта
Месец май е третият пореден месец, в който туристическите пристигания в Кипър намаляват, като спадът им е почти с 5% спрямо миналата година, съобщи Статистическата служба. Според туристическото министерство новите данни показват, че секторът започва да се възстановява след срива заради военните действия в Близкия изток.
Над 450 000 туристи са посетили Кипър през май, което е с 5% под резултата на миналогодишния май, но с 8% повече от същия месец през 2024 г. За петте месеца на годината страната е посрещнала с 13% по-малко гости в сравнение с рекордната 2025-а, сочи статистиката.
Май приключи с намаление само от 4% на преминалите пътници през двете международни летища, като този резултат е значително по-добър от очакванията, съобщиха от компанията оператор.
Впечатляващо е завръщането на туристите от Израел. През март, първия месец на войната в региона, на острова са пристигнали около 1500 израелци, а през май те са вече почти 54 хиляди.
Обявените данни потвърждават, че туристическият сектор в Кипър се връща към стабилна траектория и целта сега е да се постигнат положителни резултати през втората половина на годината, коментира в специално изявление заместник-министърът на туризма Костас Кумис.
По публикацията работи: Даниела Савова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!