От деня

Новина

Димитър Манолов: Държавните служители не бива сами да плащат осигуровките си

петък, 19 юни 2026, 13:56

Димитър Манолов: Държавните служители не бива сами да плащат осигуровките си

СНИМКА: БТА

Размер на шрифта

Президентът на Конфедерацията на труда "Подкрепа" Димитър Манолов определи като "странно" и неприемливо настояването на политици и работодателски организации държавните служители да плащат сами осигурителните си вноски.

Според него това са идеи, подхвърлени "на парче", тъй като държавните служители имат редица ограничения - те не могат да работят по втори трудов договор, да развиват собствен бизнес или да получават ваучери за храна.

Димитър Манолов възрази срещу участието на работодателските организации в обсъждането на осигуровките на държавните служители:

"Разбира се, идеята на някои от работодателските организации е никаква друга, освен да бъде намален доходът на работещите в държавната администрация и специално на държавните служители. Откъде накъде работодателските организации ще имат право на участие в такъв разговор, след като техният принос към издръжката на държавата е най-нисък. Корпоративният данък, който плащат работодателите като процент от данъчните приходи, е много по-малък от данъка върху доходите на физическите лица, да не говорим за данъка върху добавената стойност, който всички плащат върху потреблението си".

По публикацията работи: Виктория Димитрова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!