От деня

Новина

След обществено обсъждане - ПУП за Борисовата градина: Ще има ли презастрояване?

понеделник, 22 юни 2026, 11:59

Розариум

Розариум

СНИМКА: Миглена Иванова

Размер на шрифта

В обсъждането на проекта за Подробен устройствен план (ПУП) на Борисовата градина в София сред най-дискутираните въпроси бяха стадион "Юнак", автомобилният достъп, паркирането, спортните обекти и механизмите за придобиване на частни имоти от общината.

Столичната община посочи във фейсбук, че за цялото съществуване на Борисовата градина това е първият цялостен ПУП за парка, чието изготвяне е продължило 12 години, както и че през март тази година от РИОСВ са излезли със становище, че за проекта за ПУП не е необходима екологична оценка. По повод разгорялата се дискусия в профила общината заявява, че "няма да влиза в полемика с неверни и манипулативни твърдения, разпространявани в социалните мрежи".

Предстои общински експертен съвет да разгледа всичките 441 възражения. След това коригираният проект да бъде внесен за окончателно гласуване в Столичния общински съвет. Представители на групите в СОС отказаха поканата на БНР да коментират обсъждането.

Тома Белев, председател на Управителния съвет на "Зелени закони", който присъства на общественото обсъждане, сподели за БНР:

"Ключовият въпрос, на който не беше отговорено, и на който законът изисква да го има в проекта за Подробен устройствен план, е кои територии ще бъдат отчуждавани, кои ще бъдат за широко обществено ползване.

За разлика от всички други градове в България и всички други общини, в София, законът позволява да има частна собственост в парковете и градините. Точно, защото позволява законът, е важно! Ако няма яснота по отношение на собствеността, всичко се задънва в различни спорове, съдебните и всякакви други спънки пред поддръжка на парка".

Ако в ПУП не бъдат посочени териториите, които са за широко обществено ползване и които трябва да бъдат отчуждени, те няма да бъдат отчуждени.

Белев даде като пример "Летния театър" – частна собственост на територия около 30 декара.

"Не съществува в кадастралната карта, тоест собственикът е имал проблеми да го отрази. От тази гледна точка няма как планът да го предвижда, респективно да остава и да е основание за запазване на собствеността от собственика.

По същия начин стои въпросът с къпалната "Мария Луиза". Ние трябва да знаем кои от тамошните почти 30 декара ще останат частна собственост, кои ще останат публична и кои ще бъдат изключително държавна, защото там има и минерален извор, около който проектът трябва да предвиди санитарно-охранителна зона, което е изключителна държавна собственост, доколкото самия извор е изключителна държавна собственост, което не е направено в проекта. Там също не е ясно ще си запази ли собственикът този имот или няма, но така както е разработен планът по-скоро ще го запази. По същия начин стои въпросът с частите около стадион "Червено знаме". Там те казаха: "Ние ги отдаваме за парк едни 30 декара, няма да ги застрояваме, само и само да можем да го възстановим". Да, ама те са частна собственост!

Мога да изброявам още много такива имоти, които не са публично общинска или публично-държавна собственост В тази част е много мъчително да се ходи, защото отляво имаш огради, отдясно имаш огради, някакви строежи, някакви функции, които може би не са точно за парк. И това е от години".

Трябва да се реши и необходими ли са коли в парка. Подземен паркинг със 400 места е предвиден на мястото на "Капитолия", където се води спор за собственост, коментира Белев в "Хоризонт до обед".

"Трябва да знаем, че ако се придвижа в някакво застрояване или запазване на съществуващите функции, собственикът си запазва собствеността. Този паркинг, ако няма схема, че ще бъде общински -трябва да е ясно в плана - ще стане частен".

Буферният паркингът на метрото е полупразен, коментира Белев.

"Явно е, че Борисовата градина няма нужда от паркинг, след като единият съществуващ не се използва. А ние сега ще направим втори, който също няма да се използва и ще направим трети при гара "Пионер", който също няма да се използва. Явно е, че проектантите са се отклонили от идеята, че това е парк и са влезнали в това... "А бе, дай и ние да построим нещо".

Любомир Костадинов - граждански активист и юрист също коментира обсъждането:

"Най-голямото ми опасение е, че този план всъщност е планът на Фандъкова със съвсем козметични изменения. Вече беше отхвърлен и беше много силно критикуван от партиите, които издигнаха Терзиев за кмет, а сега същите тези хора, абсолютно същите лица, го защитават. Аз се опасявам, че в случая става въпрос за подмяна и, като виждам как са се вкопчили в него и колко са непреклонни, започвам да си мисля разни неща.

"Много ми е трудно да кажа, че има диалог, когато данните се публикуват ден преди общественото обсъждане, когато същата община свали предишните версии на Плана от сайта на направление "Архитектура и градоустройство"…

На общественото обсъждане общината е изпратила Любомир Георгиев, който не е главен архитект. Той не е дал конкретни отговори на зададените въпроси, изтъкна активистът

"Горе-долу всички изказали се изразиха становище, че този план няма да доведе до отчуждаване на имоти, защото така или иначе законът позволява частни имоти".

"Виждаме информационна кампания от страна на общината, която цели именно сваляне на експертността на дебата с общи фрази, така че всъщност цялата тази собственост да бъде узаконена. Давам ви пример - ще се появят жилищни сгради в парка. Зад гара Пионер се запазват бивши общежития на ЖП работниците, построява им се път - единственият официален път и им се правят 30 паркоместа. Ето такива абсурди се появяват.

Друг пример е, че "в частен имот от десетина декара се предвижда нещо за велосипеди, което автоматично означава, че тази собственост се запазва по силата на член 62 от ЗУТ, защото е за открит спорт. Това означава, че там ще се появи ограда и така нататък. Също и с пейнтбола. Запазва се и Ловен парк. Въобще не е само къпалнята и Летният театър. Запазват се и кривите огледала, и пицарията до езерото Ариана... Всичките тези обекти се запазват с частните си функции; дава им се около тях площ за разполагане на маси за културни мероприятия, за разполагане на сергии и ние превръщаме парка от парк в панаирджиница с 800 нови паркоместа вътре в парка. Ами това е абсурдно".

Тома Белев е категоричен, че компромиси с Борисовата градина не трябва да бъдат правени

"Ако направим компромиси с Борисова градина, това означава, че с всичко останало ще правим компромиси. Аз смятам, че има надежда настоящата администрация да се слуша в гласовете на хората. Още повече, че наскоро съдът върна в ръцете на министъра на околната среда и водите оспорването да има или да няма екологична оценка на този ПУП. Като специалист по тези процедури мога да кажа, че законът е задължителен да има екологична оценка.

За мене е ключово всяка група в Общинския съвет да каже: "Тези територии предлагаме да остават частни, тези предлагаме да ги отчуждим", защото после тяхното съгласие ще е необходимо, за да се осигурят парите за отчуждаване"".

По публикацията работи: Венцислав Василев

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!