От деня

Новина

Над 500 млн. лева стоят неизползвани във фонд "Пътна безопасност"

понеделник, 22 юни 2026, 13:17

 Над 500 млн. лева стоят неизползвани във фонд "Пътна безопасност"

СНИМКА: БГНЕС

Размер на шрифта

Във фонд "Пътна безопасност" са натрупани над 500 млн. лева, но огромната част от средствата остават неизразходвани. Това показва одит на Сметната палата.

Според проверката парите от фонда се използват за текущи ремонти на полицейски управления, закупуване на служебни облекла и канцеларски материали, вместо за превенция на катастрофи и намаляване на жертвите на пътя.

Според одита България остава сред страните с най-висок брой жертви при пътни инциденти, а предприеманите мерки за ограничаване на пътния травматизъм са недостатъчни и неефективни.

Над 500 млн. лева за подобряване на безопасността на движението са натрупани в специализирания фонд, но по-голямата част от средствата не се използват заради административни и организационни слабости в Министерството на вътрешните работи, което го управлява, посочват от Сметната палата.

Средствата, предназначени за превенция на катастрофите и намаляване на броя на жертвите, са насочвани към ремонти на районни полицейски управления, закупуване на служебни облекла и канцеларски материали, както и за семинари и конкурси като "Пътен полицай на годината".

В същото време броят на катастрофите през последните години нараства, увеличава се и броят на пострадалите, включително на тежко ранените.

Проверката обхваща периода от 1 януари 2021 г. до 30 юни 2025 г.

От Министерството на вътрешните работи посочиха, че след встъпването си в длъжност министърът Иван Демерджиев е разпоредил преглед на дейностите по фонд "Пътна безопасност". По негово указание занапред средства от фонда ще се разходват само за дейности, пряко свързани с подобряване на пътната безопасност и намаляване на жертвите и пострадалите при катастрофи. 

По публикацията работи: Виктория Димитрова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!