От деня

Новина

Ваня Григорова: Бюджетът се лишава от средства по няколко направления

понеделник, 22 юни 2026, 14:04

Ваня Григорова: Бюджетът се лишава от средства по няколко направления

СНИМКА: БНР

Размер на шрифта

През последния месец и половина сме свидетели на несъстоятелен разговор за осигуровките на държавните служители.

Това каза за БНР икономистът Ваня Григорова, общински съветник. Държавните служители от години искат да плащат осигуровките си, като се направи компенсация, така че доходите им да не бъдат редуцирани, каза тя:

"Защо? Защото до момента ситуацията, в която се намират те, е неизгодна за тях поради факта, че тези осигурителни вноски не са част от заплатата им. Това прави осигурителния им доход по-нисък, а когато осигурителният им доход е по-нисък, обезщетенията им за безработица, за майчинство, пенсиите им са по-ниски, отколкото на хора с подобна заплата в частния сектор, или дори в администрацията, но на трудово правоотношение".

Мярката обаче няма да доведе до намаление на разходите в бюджета, категорична беше Григорова пред "Хоризонт".

"Всъщност ще се увеличат разходите, защото, вкарвайки ги в техните заплати, за да не се намалят нетните им приходи, това означава повече разходи, което ще вдигне след това и базата за осигуровки, а и за данък.

Решението държавните служители да не плащат осигуровки е било консолидационна мярка, въведена от тогавашния финансов министър Симеон Дянков", припомни Григорова:

"Частният бизнес иска да се изземат осигуровките, без да бъдат компенсирани държавните служители. Ние настояваме нетният доход на служителя да не бъде намален, а работодателските организации настояват той да бъде намален. Искат да ги бичуват! Знаят каква е алтернативата - да се вдигнат данъците върху богатите и много печелившите компании, да се увеличи максималният осигурителен доход, а защо не - и най-сетне да спре източването на работещите през задължителните частни пенсионни фондове. Това са все мерки, насочени към тях. Разбира се, и допълнително облагане на банковите печалби. Нали се сещате, че никой бизнес няма да каже: "Добре, обложете ме мен, не пипайте тука тия, работещите"."

ПБ планира и замразяване на минималната заплата отново под натиска на работодателските организации, коментира Григорова в предаването "12+3".

"Има изчисления на НОИ, които казват, че този законопроект, който беше внесен от ДБ - за осигуровките на държавните служители, всъщност ще спести на държавата 220 милиона евро в рамките на 3 години. Това са никакви средства. Само в рамките на година, в частните пенсионни фондове, които не гарантират никакви размери на пенсионните плащания, които след това трябва да изплащат - 1,5 млрд. евро от осигуровките на работещите български граждани отиват там. Защо? Защото законово ние сме им гарантиран пазар".

"Няколко са механизмите, по които всъщност държавният бюджет се лишава от средства, което налага новите управляващи, които, опасявам се, не са много опитни, да прибягват към популистките приказки на работодателските организации. Имаме 1,5 млрд. евро в частните пенсионни фондове, вместо да влизат в НОИ. Около 2,5 милиарда евро губят всички осигурителни фондове, сумарно, на година от факта, че имаме максимален осигурителен доход, а това дори стимулира сивата икономика. Това всъщност я финансира".

Преди седмица Григорова и Крум Зарков поставиха начало на инициативата "Не залагайте на хазарт старините ни". Причината - в момента, в който започнем работа за пръв път, задължително трябва да изберем частен пенсионен фонд, в който отиват 5 процентни пункта от нашите осигуровки.

"Лошото тук е, че това не е избор. Всъщност, всяка година 90% от хората, които навлизат на трудовия пазар, биват служебно разпределени, защото те не избират, но нямат възможност да отидат в НОИ, а само в частните пенсионни фондове. Вие знаете ли друг такъв гарантиран мащабен пазар в България или където и да било в света? Аз не знам! Тези хора имат възможност да се прехвърлят в НОИ, но година по-късно.

Ако може да ми посочите дете на 18 години, което сега влиза на трудовия пазар и знае какво е частен пенсионен фонд и знае, че той не му гарантира никаква възвращаемост… Предлагаме тези всички хора, които навлизат на трудовия пазар, да отиват само и единствено в НОИ, а когато те изрично заявят, могат да бъдат прехвърлени в който си пожелаят частен пенсионен фонд, но това вече не е задължително. Това е по избор".

Григорова даде пример с жена, която е трябвало да се пенсионира в края на 2024 г. и поискала пенсионна оферта от своя фонд.

"Пенсията ѝ без условия ще бъде 2600 лв, защото тя се осигурява в частен пенсионен фонд. И с около 300 лева НОИ ѝ намалява пенсията, а частният пенсионен фонд ѝ предлага 158 лв".

Доходността на българските пенсионни фондове не е достатъчно висока. През 2008 година, когато е настъпила световната икономическа криза, доходността им е била минус 20%.

"Когато избухна конфликтът в Украйна, те направиха минус 12-13% доходност. Да, последната година е 7-8 процента, но това не може да компенсира вече загубените средства в достатъчна степен, така че жената, за която аз ви говоря, да получи 300 лева".

"Всеки български гражданин, който осъзнае, че това е проблем, го призовавам да отиде в НАП и да подаде заявление, да прехвърли осигуровките си в НОИ. Това спасение го има от 2015 година. Горанов го въведе. Просто не му излизаха сметките. Просто му е ясно, че докато продължават да изтичат тези средства в частни пенсионни фондове, няма управляващ, който да може да смогне на разходите в НОИ. Призовавам гражданите да не чакат последния момент".

"Успоредно с това, за да може да се попълни дефицитът в НОИ, се теглят държавни заеми, които плащаме ние и които ще продължат да се увеличават, ако не затворим тези няколко направления - частните пенсионни фондове и изключително ниският таван на максималния осигурителен доход".

Интервюто на Стефан Кунчев с Ваня Григорова можете да чуете в прикачения файл.

По публикацията работи: Венцислав Василев

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!