От деня

Новина

Тристранката обсъжда осигуровките и майчинството

вторник, 23 юни 2026, 07:24

Тристранката обсъжда осигуровките и майчинството

СНИМКА: БТА

Размер на шрифта

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди на извънредно заседание проекта за промени в Кодекса за социално осигуряване, който предвижда държавните служители да плащат личните си осигурителни вноски.

Вносители на текстовете са Мартин Димитров и група народни представители от "Демократична България".

На заседанието социалните партньори ще разгледат и внесени от Венко Сабрутев и депутати от "Продължаваме промяната" предложения, свързани с обезщетенията за майките, които се връщат по-рано на работа, както и с отпуска на бащите.

С внесения от "Демократична България" законопроект се предлага поетапно поемане на плащането на осигурителните вноски от държавните служители в периода 2026–2032 г.

КНСБ и КТ "Подкрепа" настояват възнагражденията на служителите да бъдат компенсирани, ако се пристъпи към тази мярка. От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България призоваха парламентарните партии да подкрепят предложенията с аргумента, че те ще имат положителен икономически ефект.

Проект на "Продължаваме промяната" предвижда обезщетенията при неизползване на отпуска за бременност и раждане, както и за отглеждане на дете до двегодишна възраст, да бъдат увеличени от сегашните 50% на 100%.

Друго предложение на партията е държавата да поеме здравните осигуровки по време на двете години майчинство, както вече прави за студентите и пенсионерите. В момента работодателите са задължени да плащат здравните осигуровки на служителките в отпуск по майчинство. Според вносителите това води до дискриминация спрямо младите жени, тъй като работодатели избягват да ги наемат заради бъдещите разходи. Очакваният ефект върху бюджета е около 17 милиона лева годишно.

Сред предложенията е и 15-дневният отпуск, който бащата ползва при раждане на дете, да може да се използва наведнъж или на до три части в периода от раждането на детето до навършването на една година. Сега действащите разпоредби предвиждат този отпуск да се ползва наведнъж от датата на изписване на бебето от лечебното заведение.

По публикацията работи: Виктория Димитрова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!