От деня

Интервю

Д-р С. Иванов за фалшивото масло: Риск за здравето и провал на контрола

Биологът предупреди за сериозните заплахи за здравето от консумацията на продукти от хидрогенирани мазнини и беше категоричен, че в случаи като този с продаването на "краве масло" от немлечни мазнини следва да се търси и наказателна отговорност

вторник, 23 юни 2026, 16:10

Снимката е илюстративна.

Снимката е илюстративна.

СНИМКА: БГНЕС

Размер на шрифта

Случаят с масло, етикетирано като "100% краве", но съдържащо почти изцяло немлечни мазнини, е пореден сигнал за сериозни слабости в контрола на храните у нас. Това изтъкна в интервю за БНР д-р Сергей Иванов от Биологическия факултет на Софийския университет, според когото подобни нарушения не са изолирани:

"Няма нищо невъзможно за българския производител… това не е първият случай", коментира той, като припомни, че и в предходни години са установявани аналогични фалшификации. Според него по-същественият въпрос е защо институциите не са реагирали навреме.

"Въпросът е защо контролният орган толкова години е блял", отбеляза Иванов. Експертът обясни, че подобни продукти се създават чрез смесване на различни евтини мазнини. "Най-вероятно ментетата са направени с това, което е имало "под ръка", каза той, като добави, че няма сложна схема, а по-скоро използване на налични суровини и подвеждащо етикетиране: "Тоест имали са под ръка някакви мазнини и от тях са сглобили нещо и са го кръстили "краве масло".

По отношение на потребителите д-р Иванов призна, че разпознаването на фалшификатите е трудно.

Дали може ли обикновения купувач по някакъв начин да се усъмни, да разбере, че става въпрос за фалшификат, а не за млечен продукт?

"Трудно е. Въпреки че тези най-грубите ментета имат признаци, по които да се различават. Но няма да е много лесно за обикновен потребител да направи този извод", отбеляза биологът и допълни, че в повечето случаи истинският състав може да бъде доказан единствено чрез лабораторен анализ.

Особено сериозен акцент той постави върху рисковете за здравето. "Съдържанието на много висок процент хидрогенирани мазнини… действа неблагоприятно върху сърдечно-съдовата система. Някои от тях са канцерогенни", предупреди Иванов.

Критиките му бяха насочени и към начина, по който се извършва контролът. "По документи се извършват… както всичко в България може да се нагоди", заяви той, като описа липса на реални проверки и нежелание за вземане на проби.

"На първо място рискът е съдържанието на много висок процент хидрогенирани мазнини. За да стоят вътре, те са втвърдявани (чрез хидрогениране -  бел. ред.)... действат неблагоприятно върху сърдечно съдовата система. Някои от тях са канцерогенни.

Освен това ние не знаем чистотата на тези мазнини, т.е. дали няма допълнително някакви други токсични съединения. Т.е. това, което са направили тези фирми, продавали ментетата, това е абсолютно криминално деяние.

Аз не знам защо изобщо се подхожда с глоба, те са за затвор тези хора...Знаете ли, в цял свят има стандарт. Той важи за цял свят стандартът за краве масло. 182% млечна мазнина и до 16% водно съдържание.

В цял свят е така. Само тук в България има хитреци, които класифицират "краве масло". Това дори в африканските страни не го правят.

Само българските търговци го правят. Изобщо не се извинявам за квалификациите", коментира емоционално биологът.

Според него търговските вериги също не упражняват ефективен контрол: "Никоя търговска верига… не проверява това, което продава."

В заключение д-р Иванов призова за сериозни промени в системата. "Трябва пълна промяна на самата агенция… на хората, които работят", заяви той, като допълни, че е необходимо и ограничаване на имитиращите продукти, които не отговарят на европейските стандарти и създават риск за здравето на потребителите:

"На много места с такива груби измами, които застрашават здравето на хората, се занимава полицията. Защото това е, бих го нарекъл, оръжие за масово поразяване, защото най-вероятно 10 хиляди хора са яли този боклук", добави биологът..

И още: "Търговските вериги винаги прехвърлят контрола към производителя. Те искат документ. Да очаквате от търговец да проверява храна, това поне за България – няма такова нещо. Не са лъжете от всички реклами, които те бълват. Никоя търговска верига, аз не съм видял случай, търговска верига да проверява това, което продава.

Нито един анализ не е поръчан от търговска верига.

Степента на увреди, на риск от храните е различен. Но това, с което може да се започне, е да се наложи забрана на т. нар. имитиращите продукти.

Защото де-факто по закон Българската агенция по безопасност на храните е класифицирала това масло като имитиращ продукт. Има забрана за използване в Европейския съюз на имитиращи продукти, т.е. на суровините, които са влагат в имитиращите продукти. И за това нашето законодателство, което в случая е е на 11 години, вече не отговаря на общото европейско законодателство.

Не може изобщо да се продават, не искам да кажа "млечни продукти", които да съдържат хидрогенирани мазнини", беше категоричен биологът.

Интервюто чуйте от звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Йорданова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!