От деня

Интервю

Румен Овчаров предупреди за риск от загуби и арбитраж заради "Лукойл"

Бившият енергиен министър предупреждава за скъп арбитраж, решения без стратегия и системни проблеми в сектора

Румен Овчаров

Румен Овчаров

СНИМКА: БГНЕС

Размер на шрифта

България е изправена пред сериозен риск от загуба в международен арбитраж и финансови щети заради собствените си действия спрямо "Лукойл". За това предупреди в интервю пред БНР бившият министър на енергетиката Румен Овчаров, според когото настоящата ситуация е резултат от последователни, но необмислени политически решения.

В разговора за предаването "Нещо повече" Овчаров очерта сериозни рискове за България – от арбитраж за милиарди до системни проблеми в енергетиката и управлението на държавните дружества. Бившият енергиен министър смята, че ветото върху санкционирането на Вагит Алекперов е опит да се спечели време за преговори и да се избегне почти сигурна загуба в арбитража.

Самосъздаден риск и вероятна загуба

По думите на Овчаров  именно държавните действия през последните години са довели до напрежението с компанията.  "Те я забъркаха тази каша… вижте какво правиха през последните години с "Лукойл", отбеляза той, като прогнозира и неблагоприятен развой на евентуалното дело: "Логиката показва, че ние ще бъдем осъдени", заяви той, като направи паралел със случая "Белене", при който България плати значителна цена.

Овчаров отправи остри критики към институциите за липсата на диалог с компанията въпреки отправено предупреждение и липса на навременна реакция.

"Три месеца мълчаха и не отговориха… за това не намериха време", коментира той. Според него с бездействие е пропусната възможността за извънсъдебно решение и е довело до изостряне на конфликта.

Ветото – сигнал за преговори

В този контекст той тълкува отказа България да подкрепи санкции срещу Вагит Алекперов като опит за деескалация. "Този ход… е знак, че ние искаме да преговаряме", посочи Овчаров.

Бившият министър коментира и други казуси, свързани със загуби и спорни решения в енергетиката, като даде конкретни примери за икономически щети, включително в АЕЦ "Козлодуй". Централата произведе над 600 000 мегаватчаса по-малко… 60–70 милиона евро загуби“, отбеляза той. Според него подобни случаи са резултат от решения, които подменят утвърдени технологични практики.

Овчаров предупреди и за съмнителни обществени поръчки в сектора, които свързва риск от по-скъпи и некачествени доставки: "Опитват се да ни продадат същия номер, но този път и по-скъпо, и с неоригинално производство", заяви той по повод подмяна на части за АЕЦ.

По думите му проблемите не са единични, а засягат цялата система: "Не е само АЕЦ "Козлодуй", не е само "Лукойл"… има много работа", подчерта Овчаров.

"Министърката (на енергетиката) има много работа. И не е само АЕЦ "Козлодуй", не е само "Лукойл". Това е и "Булгартрансгаз". Много пъти съм говорил за тези коридори, в които копаем пари, защото някой си златотърсач от свитата на Тръмп се обадил на друг златотърсач тук в България, който има да урежда някакъв проблем със Съединените щати. И ние започваме да копаем тръби. Разбира се, за сметка на държавата", коментира Овчаров.

Той припомни и проблема с управлението на държавните компании и парите, които получават участниците в бордовете: "Това е една хранилка, която е специално направена така", каза той по повод високите възнаграждения в бордовете.

Интервюто може да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Йорданова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!