Арт зона

Интервю

София Филм Фест за 14-и път в Севлиево

Интервю със Светлана Дамянова

събота, 27 юни 2026, 10:00

София Филм Фест за 14-и път в Севлиево

София Филм Фест за 14-и път в Севлиево

СНИМКА: "София филм фест"

Размер на шрифта

"София филм фест" ще гостува за 14-и пореден път в гр. Севлиево. Съвместно с Община Севлиево се организират три прожекции за времето от 1 до 3 юли включително на пл. „Свобода“.

Началният час на филмите е 21 ч. – непосредствено след залез слънце, а входът е свободен.

Фестивалът започва на 1 юли (сряда) с новия български филм на режисьора Светослав Овчаров – „Залог“. Лентата се определя като остър политически трилър и пренася зрителите в края на XIX век в София, когато  Русия се опитва да дестабилизира политическото положение в България. Главните роли във филма са поверени на Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии, в актьорския екип са още Иван Савов, Валентин Ганев, Малин Кръстев, Стефан Мавродиев, Гергана Плетньова. Оператор на филма е Веселин Христов, продуцентските отговорности и монтажа са в ръцете на Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров.

Режисьорът Светослав Овчаров и продуцентката Светла Цоцоркова лично ще представят филма пред публиката в Севлиево.

В програмата на втория фестивален 2 юли (четвъртък) е включен най-новия филм на иранския режисьор Джафар Панахи „Обикновен инцидент“, с чиято българска премиера бе открит 30-ия „София филм фест“ през март тази година. Това е първата творба на Панахи след излизането му от затвора и проследява един мъж, бременната му съпруга и дъщеря им, които катастрофират, а това случайно произшествие се трансформира в поредица от събития с важни лични и обществени последствия. Иранският режисьор Джафар Панахи има в колекцията си „Златен лъв“ от Венеция (за „Кръгове“, 2000), „Златна мечка“ от Берлин (за „Такси“, 2015) и „Златна палма“ за „Обикновен инцидент“, който получи и две номинации за „Оскар“.

Третият фестивален ден е 3 юли (петък). Жителите на Севлиево са канени на прожекцията на българския игрален филм „Писма от Антарктида“ на режисьора Станислав Дончев. Историята проследява отношенията в едно семейство, което не може да преодолее травмата от смъртта на бащата, загинал при катастрофа. Майката се опитва да отложи съдбовния момент, в който ще трябва да съобщи истината на сина си – благодарение на нея малкото момче е убедено, че баща му е заминал на експедиция в Антарктида и дори му праща оттам писма и колети. Илюзорната реалност постепенно започва да влияе и на отношенията на Ники със съучениците му в училище. Сценаристи на филма са Теодора Маркова, Георги Иванов и Невена Кертова. В главните роли са Ирмена Чичикова, Симеон Ангелов, Мая Бабурска и самия Христо Пимпирев.  Оператор е Мартин Димитров, музиката е на Александър Костов.

Още за филмите ще научите от интервюто на Светослава Кузманова със Светлана Дамянова от прес офиса на "София филм фест".

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!