Новина
Демерджиев за "Тракия": Тир без товар през мантинелите - недопустимо!
четвъртък 25 юни 2026 12:09
четвъртък, 25 юни 2026, 12:09
СНИМКА: БТА
Размер на шрифта
В тежко състояние остава 49-годишната жена, която вчера оцеля при катастрофата на автомагистрала "Тракия". При инцидента загинаха трима души - две деца от футболен клуб "Славия" и бащата на едното от тях.
Треньорът им е в болница, в стабилно състояние.
Те са пътували за турнир в "Албена", когато автомобилът им е ударен от тир, спукал гума и преминал през мантинелата в насрещното платно.
72 часа задържане, искане за постоянен арест - това са първите стъпки на прокуратурата спрямо водача на товарния автомобил. Образувано е досъдебно производство, като шофьорът вече е привлечен като обвиняем за тежко нарушение на правилата за движение по пътищата.
Според окръжния прокурор Живко Илиев тепърва ще се доказва какво е причинило трагичния инцидент. Той изключи вероятността за спукана гума, но предстои експертиза на мантинелите, които камионът е разкъсал, преди да удари челно автомобила с тримата загинали.
Назначена е тройна експертиза за инцидента, а водачът има над 20 нарушения. Преди две години със същото ремарке е причинил катастрофа на автомагистрала "Тракия". Иззета е тахокартата на камиона, за да се установи как е почивал и колко време е бил зад волана. Предстоят, разбира се, и още технически експертизи.
Оказва се, че е карал с позволена скорост и не е заспал зад волана, каквито версии се лансират. Камионът по време на сблъсъка е бил празен. Сутринта е изпълнявал курс към Бургас, натоварил е пшеница, а 53-годишният шофьор е от Ямболско и, както разбрахме вече, е известен на органите на КАТ.
Съгласно обвинението за причиняване на смърт той може да получи наказание лишаване от свобода до 20 години.
МВР ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие, ако стопаните на пътищата у нас не вземат мерки за поддръжката им. Това съобщи вътрешният министър Иван Демерджиев по повод катастрофата и уточни:
"Да премине товарен камион без товар с лекота през мантинелите, които са поставени на магистралата, за мен е недопустимо, така че трябва да се събудят стопаните на пътя в много отношения, трябва да вземат необходимите мерки. Ние ще ги призоваваме към това със сигнални писма, а ако няма реакция, ще пристъпим и към сезиране на прокуратурата за престъпно бездействие."
Министърът на вътрешните работи каза още, че има смущаващи забавяния от страна на прокуратурата и определени съдии по производства, свързани с ремонти на пътища у нас. Демерджиев е сезирал за това необходимите институции:
"Тази стратегия обаче ще даде плодове на малко по-късен етап. В момента сме набелязали конкретни мерки към всеки един рисков участък и апелираме всички други отговорни институции активно да се включат в провеждането на тези мерки. Нашите дирекции имат задача на всеки такъв опасен участък да предложат и да приложат конкретни мерки. Стопаните на пътя трябва да прегледат пътната настилка, трябва да прегледат съоръженията край пътя, трябва да прегледат сервитутите, трябва да прегледат знаковото стопанство много бързо."
Общо шестима са загинали при катастрофи в страната през последното денонощие.
От началото на юни 40 души са загинали при инциденти на пътя, показва статистиката на МВР.
По публикацията работи: Виктория Димитрова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!