Стадион

Новина

СП в Индия е основната цел пред БФ по бадминтон тази година

четвъртък, 25 юни 2026, 17:03

СП в Индия е основната цел пред БФ по бадминтон тази година

СНИМКА: БТА

Размер на шрифта

Световното първенство по бадминтон в Индия през август е основната цел пред Българската федерация по бадминтон за 2026 година.

Сред приоритетите е и началото на квалификационния цикъл за европейските олимпийски игри в Истанбул 2027.

Националният женски отбор беше отличен с наградата за „Отбор на месец февруари“ заради спечелената европейска титла на шампионата на Стария континент в Истанбул. Съставът, воден от Петя Неделчева, събра 22 гласа от общо 29 в допитването на Пресклуб „България“.

Президентът на БФ Бадминтон д-р Володя Златев подчерта значението на успеха:

„Тази европейска титла ни поставя сред най-силните отбори в Европа, редом с Дания и Франция. Разрушихме доминацията на Дания и вече сме фактор и в световния бадминтон. Предстои ни световно първенство в Индия и старт на квалификациите за европейските игри. Фокусът ни е насочен именно към тези два големи форума.“

Старши треньорът Петя Неделчева разкри повече детайли около подготовката и целите.

България ще бъде представена от четирима състезатели в Индия – Стефани Стоева и Калояна Налбантова в индивидуалната надпревара при жените, сестрите Стефани и Габриела Стоеви на двойки, както и Габриела Стоева и Евгени Панев в смесената двойка.

„Не очаквахме златото в Истанбул, но показахме характер. Сега се готвим усилено за Световното първенство. Целта ни е Стефани и Габриела да бъдат сред поставените 5–8 и при добър жребий да се борим за медал. Калояна Налбантова продължава да трупа опит и всеки неин силен резултат ще бъде плюс за нея“, каза Неделчева.

Тя допълни, че подготовката е интензивна, включва участия в турнири в Азия, както и тренировъчни лагери.

„Бадминтонът е спорт с постоянен календар и изисква стабилна форма през цялата година“, подчерта тя.

Стефани Стоева заяви, че целта остава ясна – медал от световно първенство:

„Имаме много европейски отличия, но световен медал ни липсва. Това е голямата ни цел и работим за нея от години.“

Националката Цветина Попиванова също коментира успеха в Истанбул, като подчерта сплотеността на отбора, а кондиционният треньор Янислав Петков акцентира върху важността на здравето и дългосрочната подготовка на състезателите.

Президентът на федерацията д-р Златев засегна и темите за популяризацията и финансирането на спорта в България, като подчерта нуждата от по-широко телевизионно отразяване и по-стабилна подкрепа за международния календар.

„Ситуацията е трудна – говорим за оцеляване, а не за надграждане“, завърши той.

По публикацията работи: Кръстина Иванова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!