Интервю
"Бъдещето на комисията е да бъде надградена като Институт за национална памет"
Екатерина Бончева: По идеологически причини искат да спрат прочита на миналото
"Комисията по досиетата е неудобна и трън в очите на това управление"
четвъртък 25 юни 2026 18:55
четвъртък, 25 юни 2026, 18:55
Екатерина Бончева
СНИМКА: БГНЕС
Размер на шрифта
Кабинетът "Радев" се опитва да сложи кръст на прочита на миналото по идеологически причини.
Това каза пред БНР журналистката Екатерина Бончева, дългогодишен член на Комисията по досиетата (КОМДОС), като уточни, че седем пъти е имало опит да бъде закрита комисията по най-различни причини.
"Управлението на Румен Радев най-накрая показа характера на своята политика чрез Бюджета, защото той не е само цифри, а политика и идеология. Те се опитват, скривайки се зад бюджета на комисията, да я закрият. Защото 2,8 млн. евро от общия бюджет на страната са като джобни пари на държавата, те няма да стопят бюджетния дефицит".
По думите ѝ Комисията по досиетата е неудобна и трън в очите на това управление:
"Опитът да се закрие тази комисия има по-дълбоки корени, защото тя не показва само документи, тя показва история и е морално удовлетворение за всички страдалци на комунистическия режим, които не получиха това, което им се полагаше. ... Тези комисии за отваряне на досиетата показват зависимостите от Държавна сигурност, които в определена степан са и до днес".
Тя уточни, че зависимостите не съществуват във вида, в който са били през 45-годишния комунистически режим, но мрежите на ДС все още в някакъв вид съществуват:
"Знаете ли какво се случва в последните години? Понятието "държавна сигурност" умишлено започва да се нормализира. Когато е удобно, някой излиза и казва, че някой е от ДС и толкова. Когато нормализираш една такава зловеща машина, каквато е била ДС, и се опитваш да приспиш обществото - какво можем да очакваме? Надявам се на реакция от политически партии и на гражданска енергия".
Като общество никога не разказахме докрай това минало и продължаваме да го влачим след себе си и то непрекъснато ни изправя пред разни проблеми, смята Бончева:
"Ако хората от властта имат историческо мислене, нямаше по този начин да посегнат на комисията. Навсякъде в други държави тези комисии прераснаха в Институт за национална памет. ... Какво ще се случи при нас, ако тази комисия бъде закрита и бъде прехвърлен целия архив в Държавната агенция "Архиви"? Това означава, че там трябва да бъде създадена подобна структура, която трябва да има финансиране. Т.е. ако искат да продължат практиката на комисията за огласяване на зависимостите и на четене на миналото, в Държавния архив трябва да бъде създадена подобна комисия. Аз съм срещу това! Аз смятам, че бъдещето на нашата комисия трябва да бъде Институт за национална памет. Във вида, в който сега функционира, комисията вече е морално остаряла".
Според нея бъдещето на Комисията по досиетата е да бъде надградена като Институт за национална памет, защото прехвърлянето на архива ѝ в общия архив на държавата, той ще потъне в общия архив от документи.
Бончева посочи, че за всички години, в които работи Комисията по досиетата, е създаден огромен архив от над 3,5 млн. документа, които са над 15 км, ако бъдат подредени в редица.
Интервюто на Диана Янкулова с Екатерина Бончева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Кръстева
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!