Интервю
16-то издание на фестивала Arbanassi Summer Music с три концерта през юли
събота 27 юни 2026 09:30
събота, 27 юни 2026, 09:30
16-то издание на фестивала Arbanassi Summer Music
СНИМКА: Личен архив
Размер на шрифта
На 9- ти юли започва поредното издание на красивия бутиков фестивал - Arbanassi Summer Music, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. За 16-ти път, фестивалът за класическа камерна музика, ще събере за няколко дни утвърдени музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство Юлита Фъсева и съпругът й Димитри Местдаг. Двамата живеят в Белгия и от много години са част от Симфоничния оркестър на Антверпен.
Където и да свири по света, през лятото Юлита Фъсева винаги се връща в България и в родния й град Велико Тръново. Така ще бъде и тази година.
"На 6-и юли се срещаме с музикантите и започваме да репетираме. И тази година сме подготвили три различни програми. Първият концерт е на 9 - и юли. Темата е "Любовта ни приветства с "добре дошъл". Ще бъде една концертна вечер посветена на вокални произведения на Ралф Вогън Уилямс, които са преработени от един млад белгийски композитор - за арфа, сопран и три обоя. Мисля, че програмата ще бъде много интересна за публиката. Поканили сме белгийският сопран Лора Бино, арфистката Анук Щуртеваген и трима обоисти.
Вторият концерт ще бъде на 11 - ти юли. Той ще бъде със струни. Ще свирим Втория стурнен квартет на Бородин. Цигуларите са - Виктор Тренев и Йорик Троман. Виктор Тренев е българин, много надежден млад цигулар, с който за първи път ще свирим и много се радвам. Йорик Троман е концерт- майстор в Памплона, Испания. Поканили сме и виолистката Илина Илиева, която е известна на българската публика, и челиста Виктор Трайков. Същата вечер публиката ще има възможност да чуе Аренски - квартет за цигулка, чело и контрабас. Него ще свирим с Виктор Тренев, Илина Илиева, Виктор Трайков и аз на контрабас.
Третият концерт е на 14 - и юли. Програмата включва Втория квартет на Менделсон и Струнен квинтет на Александър Глазунов", разказва музикантката Юлита Фъсева.
Фестивалът Arbanassi Summer Music се провежда със съдействието на община Велико Търново и Регионалния исторически музей. Събитието е чакано от публиката, която често пътува специално за концертите в средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът е симбиоза между музика и история и това го прави уникален, казва Юлита Фъсева и подчертава, че Arbanassi Summer Music, е включен в годишния културен календар на община Велико Търново.
"Ние без подкрепата на община Велико Търново и Регионалния исторически музей не бихме имали възможност да правим този фестивал. Ние имаме пълна подкрепа от тях - финансова и логистична. То не са само полети и хотел. Един такъв фестивал има доста големи финансови нужди и общината напълно ни подкрепя. Ние само можем да се радваме на голямото доверие и любов от страна на общината, на региона и на пуликата, която идва всяка година. Нашия фестивал го имат за нещо много специално и ни чакат всяка година. Ние свирим на много специално място, което е уникално за България. По принцип в православната църква не е разрешено да се свири, а само да се пее, но понеже тези църкви, са църкви - музеи и затова имаме възможност да свирим там", обяснява Юлита Фъсева.
"Имаме вярна публика, която идва от първия концерт, т.е. вече 16 години. Даже имаме публика, която идва на всеки концерт. И това е много приятно, защото като дойдем имам чувството, че се връщам вкъщи - познати лица, познати хора. Това придава едно много специално чувство на сцената. Да свириш пред такава жадуваща, очакваща публика, това предава една много хубава енергия. То е едно съвместно преживяване. Ние им водим добри музиканти на световно ниво, програмите са изтънчени и обмислени, а наградата е любовта на публиката", казва Фъсева.
Какво чувства Юлита Фъсева всяка година, когато се завръща в родния си град - Велико Търново?
" За мен е много специално, въпреки че аз съм излязла 9 - годишна от България. Това са...няма да казвам колко години, но има някаква връзка, всичко ме зарежда там. Чувството е много специално, не мога да го опиша. Когато се прибирам в Търново, има едно спокойствие, една милост, една топлина, която ме обгръща. И също, хората там са много мили. Чувствам се като у дома си, все едно не съм напускала", откровена е нашата сънародничка.
Фестивалът Arbanassi Summer Music - как се разви и как се промени през годините?
"Първата година докато се разчуе, публиката на първия концерт беше по - малко, но като се разчу, "се подпали" всичко наоколо и напълнихме църквата. Капацитетът на църквата не е голям. Има хора, които казват "защо не го правите на друго място, за да съберете повече публика", но това не е идеята на този фестивал. Самата атмосфера няма да е същата, каквато е в църквата. Всичко е толкова интимно. Обстановката е много специална. Където и да сме на друго място няма да е същото. За нас не е толкова важно колко хора ще дойдат. Капацитетът е максимум 120 души", казва Юлита Фъсева.
Разговорът завърши с покана към публиката:
"Сърдечно ви каним на очарователното място Арбанаси, за да преживеете едно лято изпълнено с хубава музика, в една уникална обстановка, която със сигурност рядко ще видите на друго място", казва Юлита Фъсева.
Още чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!