От деня

Новина

4 американски самолета вече са излетели от София

събота, 27 юни 2026, 12:39

4 американски самолета вече са излетели от София

СНИМКА: БТА

Размер на шрифта

До момента четири американски самолета са излетели от летище "Васил Левски" в София, до понеделник поетапно ще отлетят всички. Това съобщиха от Министерството на отбраната.

Преди три дни премиерът Румен Радев съобщи, че американските самолети ще напуснат аеропорта до края на юни. Той подчерта, че САЩ остават наш стратегически съюзник в сигурността и ключов партньор в енергетиката, икономиката, високите технологии и изкуствения интелект.

На 29 май правителството прие решение за удължаване на срока на пребиваване в България на до 15 американски самолета, обслужващ личен състав и оборудване до 30 юни, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

В края на февруари служебният министър на отбраната Атанас Запрянов каза на изслушване в парламента, че на 25 февруари на летище "Васил Левски" са разположени 10 военнотранспортни самолета KC-135 (самолети цистерни Boeing KC-135 Stratotanker – бел. ред.), като броят им се променя всекидневно, но не може да надвишава разрешения брой от 15 самолета, припомня БТА.

По публикацията работи: Ерол Емилов

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!