От деня

Новина

Външният министър

Арагчи: Никоя друга институция или държава, освен Иран, не е отговорна за Ормуз

неделя, 28 юни 2026, 16:23

Иранският външен министър Абас Арагчи (вляво) и иракския му колега Фуад Хюсеин дават съвместната пресконференция след разговорите си днес в Багдад.

Иранският външен министър Абас Арагчи (вляво) и иракския му колега Фуад Хюсеин дават съвместната пресконференция след разговорите си днес в Багдад.

СНИМКА: АП/БТА

Размер на шрифта

Иранският външен министър Абас Арагчи предупреди днес, че всякаква намеса в управлението на Ормузкия проток от Техеран, извън рамките, предвидени в меморандума за разбирателство с Вашингтон, рискува "да засили напрежението" в региона, предаде АФП.

"Никоя друга институция, нито друга държава", освен Иран, не е "отговорна" за управлението на протока, и "в съответствие с меморандума за разбирателство всяка намеса в този въпрос, всеки опит за приемане на нови или отделни разпоредби" ще доведе "до забавяния в отварянето на протока и ще засили напрежението", заяви Арагчи, който е на официално посещение в Багдад.

"Призовавам всички страни да не се намесват в управлението на протока и да не позволяват този меморандум за разбирателство да се отклони от курса си", добави иранският министър след размяната на удари със САЩ, започнала в петък.

И още: "Съгласно меморандума за разбирателство, капацитетът за преминаване през Ормузкия проток ще бъде възстановен на нивото отпреди войната в рамките на 30 дни, под управлението, което Иран ще въведе, и след като Ислямската република премахне пречките. Тези договорености се приемат и прилагат, а отговорността за тях е на Иран", заяви Арагчи.

Иранската Революционна гвардия предупреди тази седмица плавателните съдове да не използват обявения от Оман нов коридор за преминаване без съгласуване с Техеран. Иран атакува с ракети и дронове Кувейт и Бахрейн през последната нощ.

Жилищна сграда в провинция Мухарак в Бахрейн е пострадала, но няма жертви. Манама поиска спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН. Кувейтската армия, съобщи, че е прехванала две ирански балистични ракети. Няма данни за жертви и щети.

Иранските атаки последваха вчерашните американски удари на иранска територия. Американският президент Доналд Тръмп предупреди, че "може да дойде момент, в който Съединените щати ще бъдат принудени да довършат с военни средства това, което са започнали".

Междувременно израелската армия съобщи, че са били елиминирани бойци на "Хизбула", въоръжени с гранатомети, и е поразена ракетна установка в района на град Набатия в Южен Ливан. Лидерът на шиитската въоръжена групировка Наим Касем отхвърли споразумението за сигурност между Израел и Ливан, което предвижда резоръжаване на "Хизбула".

По публикацията работи: Мария Йорданова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!