Чукан боб с коприва и осолено месо - как се приготвя?

неделя, 21 юни 2026, 17:22

Чукан боб с коприва и осолено месо - как се приготвя?

СНИМКА: архив на НЧ "Знание 1906"

Размер на шрифта

Осмият кулинарно-фолклорен празник „Чукан боб с коприва и хоро се извива“ представи вкусната рецепта за приготвяне на Черноосъмски боб и пъстрата палитра от български хора в троянското село Черни Осъм в събота.
Според автентичната рецепта, бобът задължително трябва да е шарен, освен зеленчуци, му се слага сланина, солено месо и коприва, както и много подправки за вкус и аромат.
Празникът е повод да се потопите в автентичната българска атмосфера, да опитате вкусни гозби, да се насладите на фолклорна програма и да се хванете на хоро.
Сутринта в селото премина пъстро дефиле от ученици, а след това на площада започна богата фолклорна програма.
А гост готвач приготви 500 литра от питателната чорба.

Вечерта продължи с веселие в местна механа.
За празника и за гозбата, разговарях със секретаря на НЧ "Знание 1906" Мариана Атанасова.

Атанасова уточни от какъв боб става ястието: "бобът не е точно обикновен боб, а е чукан - счукан е в дървен висок съд, наподобяващ хаванче, при нас се казва чутура и с желязна....., чресло се казва, но това е един железен предмет, с който се удря боба и се натрошава".
....бобът е шарен боба - това е друго,
което е интересно и е типично за нашия край. Слага се сланина, осолена сланина от прасе и едно месо, което при нас се казва кръвщина. Също осолено месо - от прасе месо, престояло няколко месеца в солта се слага във тази рецепта". Тя обясни, че осоленото месо е от рибицата.

"Навремето хората са вярвали, че рано напролет, когато покарва първата зелена коприва няма вече страшно, зимата е преминала и ще има храна занапред".

На 500 литра чорба се слага 50 кг боб, 20 кг сланина, 20 кг осолено месо. От подправките се слагат девесил и джоджен.

Зеленчуците, които се добавят, са лук, моркови, чушки, домати. 

Супата не се застройва, но накрая може да се сгорещи олио и добави червен пипер. Бобът се прави на чорба, а не на яхния.

За вида на фасула, секретарят на читалището казва: "Нашите баби и дядовци са си го отглеждали. ....оттогава той не е такъв, точно който в момента използваме. Той е просто всяко едно зрънце си е наистина с различен цвят, а не точно кафеви или точно червени.... Всяко едно зрънце е различно. В момента, за съжаление ги няма тези баби и дядовци, от които да си снабдим".

Повечето хора, които идват за фестивала от цялата страна, не познават ястието. През миналата година за фестивала са дошли 500 гости. Няма балканджия без сланинка в мазето, казва Атанасова за отглеждането на прасета в района като домашни животни.

Повече за фестивала, чуйте в прикачения файл.

По публикацията работи: Радка Петкова Атанасова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!