Гражданите продължават със сигналите за замърсен въздух във В. Търново
четвъртък 11 юни 2026 15:38
четвъртък, 11 юни 2026, 15:38
СНИМКА: Здравка Маслянкова
Размер на шрифта
Във Велико Търново гражданите продължават да подават сигнали за замърсяване на въздуха. Кметът Даниел Панов излезе с остър коментар срещу компанията "Кроношпан България" след определението на Върховния административен съд, което позволява пускането на запечатаната линия за плоскости от дървесни частици. Линията беше пломбирана в началото на годината. Гражданите винят завода за обгазяването на града.
20 граждански сигнала за замърсяване на въздуха във Велико Търново са били подадени в Регионалната екологична инспекция през май. Инспекторите са направили пет обхода след сигналите за обгазяване, но нарушения не са открити и при двете проверени компании – дървопреработвателната "Кроношпан" и за рециклиране на опаковки "Мегапорт". Не са настъпвали аварийни ситуации на територията на предприятията, посочиха от Екологичната инспекция.
Кметът на Велико Търново Даниел Панов излезе с предупреждение във "Фейсбук" профила си към "Кроношпан".
"Ако ръководството на завода си мисли, че великотърновци ще слушат старата песен на нов глас - няма да стане! Извън завода не трябва да има миризми, емисии, запрашаване и шум. Изпълнете всички мерки за околната среда, тогава отваряйте", написа Панов и предупреди РИОСВ да прави проверките веднага след сигналите, а не на следващия ден.
Както БНР вече съобщи, следващата седмица ръководството на завода за преработка на дървесина планира отново да пусне линията за ПДЧ, която великотърновци месеци наред виняха за обгазяването на града.
По публикацията работи: Светлин Божков
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!