сряда 4 октомври 2023 09:17
сряда, 4 октомври 2023, 09:17
Размер на шрифта
Лесовъди от Южноцентрално държавно предприятие изнесоха открит урок на четвъртокласници от карловското Средно училище „Васил Левски“ на тема що е то екология. Инициативата е част от каузата "Залесявайки, променяме света!“.
С черга, игри и „развален телефон“ учиха четвъртокласниците как да опазват природата и колко лесно може да бъде унищожена екосистемата ни. И така децата се разделиха на групи – птици, насекоми, бозайници, растения, дървета. Лесовъдите разпънаха черга, която символизираше екосистемата, а децата, влезли в ролята на растения и животни, се прегърнаха и стъпиха върху нея.
Казаха им да си представят, че през нашата екосистема преминава голям пожар и обясниха: „Този пожар изгаря не само тревата, изгаря дърветата, умират много животни.
Накараха ги да отстъпят и сгънаха чергата надве. Обясниха - екосистема се е смалила наполовина и попитаха децата – ще се съберат ли отново всички върху нея. Учениците се скупчиха прегърнати върху чергата, но този път половината останаха извън нея.
Последва наводнение, чергата се смали още, а върху нея се събраха едва три деца.
„Показахме на децата как се създава гора, че не е лесно и отнема продължително време“, отбеляза Нонка Иванова, лесничей в горско стопанство Карлово.
После децата се впуснаха в още образователни игри. 10-годишните Сияна и Пресияна обобщиха:
„Трябва да запазим екосистемата като не убиваме животните и не замърсяваме природата. Ако сме навън и имаме боклук, то няма да го хвърляме в природата, а ще го сложим в коша или ще го приберем в торбичка.
Не трябва да чупим колони и да кършим билките с корените“.
Според Христина Донкова, учител от Средно училище „Васил Левски“, този открит урок е изключително полезен за децата. По този начин те могат да се докоснат до нещата, които изучават по човек и природа и по лесно да запомнят наученото.
Кампанията се осъществява по проект „Подобряване природозащитното състояние на горски природни местообитания и подпомагане на екосистемните услуги на територията на Южноцентрално държавно предприятие“, по приоритетна ос 3 „Натура 2000 и биоразнообразие“ на оперативна програма “Околна среда 2014-2020 г.“
По публикацията работи: БНР екип
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!