От деня

Новина

Пловдив почете паметта на Ботев и загиналите за свободата на България

вторник, 2 юни 2026, 12:13

Пловдив почете паметта на Ботев и загиналите за свободата на България

СНИМКА: Радио Пловдив, Живка Танчева

Размер на шрифта

С военен ритуал, полагане на венци и цветя пред бюст-паметника на Христо Ботев пловдивчани почетоха паметта на поета-революционер и на всички, загинали за свободата и независимостта на България. 

Тази година се навършват 150 години от героичния подвиг на Ботевата чета, преминала Дунав с парахода „Радецки“, за да се влее в Априлското въстание.

Учениците от училищата, носещи името на поета в Пловдив -  ПГВАД „Христо Ботев“ и Началното „Христо Ботев“ поднесоха венци и цветя и носеха знамената на техните школа.

Десетки граждани дойдоха на честването с децата си, тук бяха и почитателите на футболен клуб Ботев Пловдив. Тържественото слово произнесе Нели Попова-Коева – директор на Националното училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“ – Пловдив. 

Тя посочи, че днес когато се навършват точно 150 години от неговия съдбовен подвиг, ние не просто си спомняме за един исторически факт, а се изправяме пред огледалото на собствената си национална съвест, за да проверим дали още носим от онзи огън, който изпепели Козлодуйския бряг и превърна връх Околчица в олтар на свободата ни. Неговите стихове бяха програма за действие, а куршумът на връх Вола последната точка в най-велика му поема, подчерта Нели Попова.

На церемонията в Цар-Симеоновата градина бяха кметът Костадин Димитров, областният управител Георги Янев, председателят на ОбС Атанас Узунов и представители на партиите. Всички поднесоха венци и цвета пред паметника на Ботев.

В честването взеха участие Военният духов оркестър, представителни формирования на гарнизон Пловдив (почетна рота и венценосци), членовете на комитет „Родолюбие“, НД „Традиция“ и Общински комитет „Васил Левски“.

По публикацията работи: Марин Данев

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!