Култура

Новина

Изкуствен сняг посред лято вали в изложбата "Псевдоприрода" в РЕМ - Пловдив

петък, 12 юни 2026, 10:25

Изкуствен сняг посред лято вали в изложбата "Псевдоприрода" в РЕМ - Пловдив

СНИМКА: РЕМ - Пловдив

Размер на шрифта

В Регионалния етнографски музей в Пловдив тази вечер от 17:30 ч. откриват изложбата „Псевдоприрода“, която за първи път бе показана във Венеция.

Проектът представя темите за климатичните промени, технологичната симулация и изкуствения интелект, които се преплитат с въпросите за националната идентичност, културната памет и съвременната реалност у нас. Куратор е арх. Ясен Марков.

В основата на „Псевдоприрода“ е парадоксална система, в която слънчева енергия захранва оръдие, което произвежда изкуствен сняг посред лято. Снеговалежът постепенно затрупва соларните панели, превръщайки слънцето едновременно в източник и разрушител на системата. Така цикилът на самосаботиране поставя под въпрос представите за устойчивост, технологичен контрол и човешка намеса в природата.

Специално адаптирана към Регионалния етнографски музей, изложбата обхваща както вътрешните пространства, така и двора на музея. Така емблематичната инсталация със соларни панели и изкуствен сняг влиза в диалог с уникалната архитектура на Стария Пловдив, като я превръща в своеобразен климатичен спектакъл, казват организаторите.

По публикацията работи: Иванка Петкова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!