От деня

Новина

Контролът върху болниците за свръхзадлъжнялост е кьорфишек

петък, 12 юни 2026, 15:43

Контролът върху болниците за свръхзадлъжнялост е кьорфишек

СНИМКА: Стаматина Никова

Размер на шрифта

Обявените от здравния министър проверки на държавни болници и данните за високи възнаграждения на техни директори не представляват новина за хората в системата. Това коментира в ефира на Радио Пловдив адвокатът по медицинско право Мария Петрова.

По думите ѝ проблемът със задлъжнялостта на лечебните заведения е известен от години, а Министерството на здравеопазването разполага с информация както за финансовото им състояние, така и за възнагражденията на ръководствата им.

Според Петрова сегашният модел на управление създава предпоставки за изкривяване на стимулите, тъй като директорите получават възнаграждения по договори за управление и контрол, обвързани с приходите на болниците, а не с финансовите резултати и ефективността на управлението.

Тя постави въпроса и за критериите, по които се избират болничните директори, като подчерта, че част от тях остават на постовете си въпреки натрупаните с години задължения на ръководените от тях лечебни заведения.

Адвокат Петрова определи като сериозен проблем и дисбаланса в заплащането между болничните ръководства и младите лекари и специализанти. По думите ѝ без законодателни промени и реална политическа воля системните дефицити трудно могат да бъдат преодолени.

За мен изявленията днес са поредният кьорфишек“, заяви тя по повод обявените проверки и сезирането на прокуратурата и икономическата полиция за нарушения в някои държавни болници.

Въпреки критиките си Мария Петрова изрази надежда, че започнатите проверки няма да останат само на ниво публични изявления, а ще доведат до реални решения в полза на пациентите, медицинските специалисти и обществото.

По публикацията работи: Стоян Терзиев

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!