сряда 24 юни 2026 16:47
сряда, 24 юни 2026, 16:47
СНИМКА: БТА
Размер на шрифта
От 1 август държавните служители започват да плащат част от осигурителните си вноски сами. Това съобщи финансовият министър и вицепремиер Гълъб Донев по време на представянето на Бюджет 2026.
„Очакваните причини за значителния по размер дефицит се дължат на натрупани дисбаланси през последните години, най-вече по отношение на разходите за персонал, социалните плащания и публичния сектор. Към това се добавят и средствата за компенсации за бизнеса и домакинствата“, посочи Донев.
Приходната част на бюджета е останала практически непроменена, въпреки това са прилагани еднократни мерки, които само временно са прикривали реалните дефицити. Приходите отдавна изостават спрямо разходите, като тези констатации са потвърдени и от Европейската комисия, която също е отчела наличието на сериозни фискални дисбаланси.
В момента бюджетният дефицит е прекомерен и изисква предприемането на мерки за възстановяване на финансовата стабилност.
През 2026 г. Бюджетният дефицит ще бъде 5.7% от БВП, като целта на правителството е той да бъде намален до 3% от БВП през 2028 г., заяви Донев.
5.7% бюджетен дефицит се равнява на 7.2 млрд. евро. Средната годишна инфлация се залага на 3.6%.
Нивата на дълга през 2026 г. ще бъде 37.7 млрд. евро или 31% от БВП, през 2027 - 44.7 млрд. евро или 33% от БВП, през 2028 - 50.5 млрд. евро или 35.2% от БВП.
В края на 2026 г. минималният размер на Фискалния резерв се предвижда да бъде 2.6 млрд. евро.
Ръстът на икономиката е 2.9% и той не може да покрие увеличението на разходите.
Според Донев държавната хазна е в трудно положение заради необмислени плащания. В същото време той обеща да не се отнемат права и да не се намаляват доходите.
Министър Донев съобщи, че държавните служители ще трябва да плащат осигуровките си като това стане на два етапа от 1 август 2026 и 1 януари 2027.
По публикацията работи: Неда Велкова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!