четвъртък 25 юни 2026 09:28
четвъртък, 25 юни 2026, 09:28
СНИМКА: Община Пловдив
Размер на шрифта
Проблемите с водоснабдяването по високите етажи на жилищните сгради в район „Тракия“ ще продължат да създават затруднения на жителите, ако не започне поетапна подмяна на остарялата ВиК инфраструктура. Това заяви в интервю за Радио Пловдив кметът на района Георги Гатев.
По думите му причината за ниското налягане на водата не е единствено интензивното строителство през последните години, а най-вече амортизираната водопроводна мрежа, изградена преди близо половин век.
„Цялата ВиК комуникация в района е от 70-те години на миналия век и никога не е била подменяна цялостно. Тръбите са морално и физически остарели, а авариите стават все по-чести. Новото строителство ще задълбочи проблема, но не то е неговата основна причина“, подчерта Гатев.
Той обясни, че в момента ВиК дружеството е поставено в трудна ситуация. При по-ниско налягане жителите на високите етажи остават без достатъчно вода, а при увеличаването му зачестяват авариите по компрометираната мрежа.
„Като човек, който живее на осмия етаж, ежедневно се сблъсквам със същия проблем. Единственото трайно решение е поетапната подмяна на водопроводите“, каза районният кмет.
През миналата година са били подменени близо 800 метра ВиК мрежа по улица „Георги Тодоров“ – участъкът с най-много аварии в района. За тази година е готов проект за втория етап от реконструкцията на улицата, като администрацията ще търси финансиране за реализацията му.
Според Гатев обаче възможностите на районната администрация и на общината са ограничени, а необходимият ресурс за цялостна подмяна на мрежата се измерва в десетки милиони левове.
„Това трябва да бъде общоградска политика с подкрепата на държавата. Само така може да се реши проблемът не само в „Тракия“, но и в други части на Пловдив, където инфраструктурата е на сходна възраст“, смята той.
Освен с водоснабдяването, районът продължава да се сблъсква и с все по-сериозен недостиг на паркоместа. Затова сред основните проекти, подготвени за включване в бъдещия бюджет, е изграждането на многоетажен паркинг.
Кметът посочи, че проектът вече е готов и предвижда строителството да се реализира на етапи според наличното финансиране. Само първият етап е оценен на около 3,6 милиона лева.
Сред другите подготвени обекти са цялостното обновяване на парк „Майка и дете“, изграждането на две нови улици и продължаването на реконструкцията на улица „Георги Тодоров“. За обновяването на парка са предвидени нови подземни комуникации, видеонаблюдение, поливна система и съвременни детски съоръжения.
Гатев подчерта, че всички тези проекти са готови технически и чакат осигуряване на средства след приемането на държавния и общинския бюджет.
По думите му реалните инфраструктурни нужди на район „Тракия“ възлизат на около 15 милиона лева. Сред най-належащите ремонти са преасфалтирането на булевард „Цар Симеон“, който изпълнява ролята на вътрешно околовръстно на района, както и обновяването на булевард „Освобождение“, където настилката вече е силно компрометирана. Спешни ремонти са необходими още по улица „Георги Данчов“ и Ягодовско шосе в района на Скобелева майка.
Въпреки липсата на нов бюджет, през последните месеци в „Тракия“ продължават дейности по вече осигурени проекти. В напреднал етап е санирането на седем жилищни блока на обща стойност над 5 милиона лева. Изграждат се и два нови физкултурни салона в училищата „Свети Седмочисленици“ и „Софроний Врачански“, а наскоро е завършена и нова велоалея с дължина 320 метра.
„Имаме готовност
веднага да започнем работа по новите проекти, ако бъдат осигурени средства.
Всеки ден получаваме сигнали от граждани за паркирането, състоянието на
инфраструктурата и проблемите с водоснабдяването. Това са темите, които хората
поставят най-често“, заяви в заключение кметът на район „Тракия“ Георги Гатев.
По публикацията работи: Севдалин Палаузов
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!