Гълъб Донев: Новият дълг е неизбежен, предстои ни да изпием горчивата чаша
Илияна Йотова: Вярвам, че кабинетът ще се погрижи първо за най-уязвимите
сряда 3 юни 2026 14:06
сряда, 3 юни 2026, 14:06
Гълъб Донев - брифинг 03.06.2026 г.
СНИМКА: БТА
Размер на шрифта
"Новият дълг е неизбежен. Правителството взе решение днес за таван на дълга от 3,8 млрд. евро" – Това заяви вицепремиерът и финансов министър Гълъб Донев на брифинг в Министерския съвет.
Според министъра без държавен дълг кабинетът ще има проблеми с плащането на пенсиите, заплатите и социалните помощи още през юли. Той добави, че е необходимо Народното събрание да гласува предложението до 20 юни.
"Каква е финансовата реалност към настоящия момент? Дефицит без да се променят действащи политики, без да се предприемат мерки за консолидиране на държавните разходи – дефицит от 7,4%. Това са над 1,5 млрд. евро. Още 2,2 милиарда неразплатени – разходи, които са крити по чекмеджета”, каза Гълъб Донев.
Що се отнася до процедурата за прекомерен дефицит, която се очаква Европейската комисия да открие за страната ни, тя е "предизвестен сценарий", смята вицепремиерът. "Предполагам, че ЕК ще постави България под наблюдение, но ние няма да чакаме указанията и твърдите мерки, които ЕК би могла да ни наложи. Ще ограничим в приемливи граници държавните разходи", подчерта той.
В заключение Гълъб Донев каза, че е възможно дефицитът да бъде намален до 3%, ако обществото е готово да понесе мерките – на първо място замразяване на доходите, и предупреди: "Предстоят ни непопулярни мерки, предстои ни да изпием горчивата чаша."
Президентът: Вярвам, че кабинетът ще се погрижи първо за най-уязвимите
Съкращения на незаети бройки и стагнация на бюджетите на институции и ведомства би трябвало да са сред мерките за справяне с дефицита на страната, заяви в Пловдив президентът Илияна Йотова.
Илияна Йотова – Пловдив 03.06.2026 г.
СНИМКА: БТА
Съкращения на незаети бройки и стагнация на бюджетите на институции и ведомства би трябвало да са сред мерките за справяне с дефицита на страната, заяви в Пловдив президентът Илияна Йотова. Според държавния глава е очевидно, че дефицитът не е трупан през последните месеци и остава въпросът какъв е бил той, когато сме влизали в еврозоната.
"Ще чуем днес оценката на Европейската комисия за докладите от пролетния семестър. Това е препоръка на комисията, за да се вземат конкретни мерки. Вярвам на министър-председателя, че първо ще се погрижат за хората, които имат най-голяма нужда и са най-уязвими", каза Илияна Йотова.
По думите й, правителството няма намерение да "реже" пенсиите, нито да трансформира политиката си за майчинство.
"Мерките, които на този етап се представят, са само първата стъпка. Оттам нататък трябва да се извърши цялостна оценка къде са най-големите пробойни", добави тя, предупреждавайки, че част от предстоящите стъпки ще бъдат "доста драстични" и се надява хората да бъдат солидарни.
Редактор: Диана Цанкова
По публикацията работи: Елена Каркаланова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!