miercuri 3 iunie 2026 19:15
miercuri, 3 iunie 2026, 19:15
FOTO: BTA
Dimensiunea fontului
„Noua datorie este inevitabilă. Guvernul a luat astăzi decizia de a stabili un plafon al datoriei de 3,8 miliarde de euro.” A declarat vicepremierul și ministrul finanțelor Galab Donev în cadrul unei conferințe de presă la Consiliul de Miniștri.
Potrivit ministrului, fără datoria publică, cabinetul va avea probleme cu plata pensiilor, a salariilor și a ajutoarelor sociale încă din luna iulie. El a adăugat că este necesar ca Adunarea Națională să voteze propunerea până la 20 iunie.
„Care este realitatea financiară în acest moment? Un deficit fără modificarea politicilor actuale, fără luarea de măsuri de consolidare a cheltuielilor publice – un deficit de 7,4%. Aceasta înseamnă peste 1,5 miliarde de euro. Încă 2,2 miliarde neplătite – cheltuieli care stau ascunse în sertare”, a spus Galab Donev.
În ceea ce privește procedura de deficit excesiv, pe care se așteaptă ca Comisia Europeană să o inițieze împotriva țării noastre, aceasta este un „scenariu previzibil”, consideră vicepremierul. „Presupun că CE va pune Bulgaria sub supraveghere, dar nu vom aștepta instrucțiunile și măsurile dure pe care CE ni le-ar putea impune. Vom limita cheltuielile publice la limite acceptabile”, a subliniat el.
În concluzie, Galab Donev a spus că este posibil ca deficitul să fie redus la 3%, dacă societatea este pregătită să suporte măsurile – în primul rând înghețarea veniturilor, și a avertizat: „Ne așteaptă măsuri nepopulare, ne așteaptă să bem paharul amar.”
Editat de Diana Țancova
Tradus și postat de Vlad Mitev
La această publicație au lucrat: Vlad Mitev