Bulgaria a predat României președinția SEECP

joi, 11 iunie 2026, 09:15

Bulgaria a predat României președinția SEECP

Bulgaria a predat României președinția SEECP

FOTO: BTA

Dimensiunea fontului

Summitul Procesului de Cooperare în Europa de Sud-Est (SEECP) s-a încheiat la Sofia cu un mesaj comun privind consolidarea unității regionale, a securității, a conectivității și a perspectivei europene a statelor din regiune, informează BGNES.

Reuniunea a marcat 30 de ani de la înființarea SEECP, inițiativă lansată de Bulgaria în 1996. Totodată, forumul a reprezentat momentul de încheiere a președinției bulgare a formatului, preluată anul trecut de la Albania. În cadrul summitului, Bulgaria a transferat oficial președinția către vecinul său de la nord, România.

La finalul reuniunii, șefii delegațiilor din Albania, Bulgaria și România au susținut declarații comune.

Vicepreședinta Bulgariei, Iliana Iotova, a afirmat că statele din regiune sunt cele care trebuie să dea acestui format o dimensiune practică mai clară. Ea a reamintit că SEECP a luat naștere la Sofia, odată cu adoptarea Declarației de la Sofia privind buna vecinătate, stabilitatea, securitatea și cooperarea în Balcani.

Iotova a subliniat că Europa de Sud-Est nu mai trebuie privită ca o periferie. Printre proiectele prioritare, ea a evidențiat accelerarea construcției Coridorului nr. 8, care va conecta Bulgaria, Macedonia de Nord și Albania. De asemenea, a insistat asupra importanței Axei Dunării, a construirii unui nou pod între Bulgaria și România, precum și a legăturii Silistra–Călărași.

În domeniul securității energetice, vicepreședinta bulgară a evidențiat rolul interconectorului de gaze cu Grecia, al Coridorului Vertical de Gaze și al viitorului Coridor Energetic Verde, menit să lege Georgia, Azerbaidjanul, Turcia și Bulgaria, cu extindere către alte state din regiune.

Președintele Albaniei, Bayram Begaj, a declarat că Tirana continuă să lucreze pentru extinderea Uniunii Europene în Balcanii de Vest și că Albania își propune să devină stat membru al UE până la sfârșitul acestui deceniu.

Ministrul român al Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a cărei țară preia președinția SEECP, a afirmat că, în urmă cu 30 de ani, era greu de imaginat că statele din regiune vor ajunge la actualul nivel de securitate, dezvoltare economică și capacitate de a depăși diferențele în numele unor obiective comune.

Ea a precizat că discuțiile din cadrul reuniunii au vizat schimburile comerciale, investițiile și conectivitatea într-o regiune care reunește peste 150 de milioane de locuitori.


Bulgaria a predat României președinția SEECP

FOTO: BTA

La această publicație au lucrat: Iulia Bahovski