Societate

Știri

Noul primar al Taracliei s-a întâlnit cu ambasadorul Bulgariei în Moldova

Noul primar al Taracliei s-a întâlnit cu ambasadorul Bulgariei în Moldova

FOTO: Ambasada Bulgariei din Republica Moldova

Dimensiunea fontului

O întâlnire protocolară a avut loc pe 10 iunie între ambasadoarea Bulgariei în Moldova, Maia Dobreva, și noul primar al orașului Taraclia, Ekaterina Iacobceac, potrivit paginii de Facebook a Ambasadei Bulgariei la Chișinău.

În cadrul întâlnirii, Iacobceac și-a prezentat viziunea privind dezvoltarea orașului, populat în principal de etnici bulgari. A fost subliniată necesitatea unei activități mai active a administrației primăriei pentru atragerea de investiții, orientate către îmbunătățirea mediului urban și a calității vieții cetățenilor.

Au fost discutate și perspectivele extinderii cooperării dintre primărie și instituțiile și partenerii relevanți din Bulgaria, au mai anunțat reprezentanții misiunii diplomatice.

Cu o zi înainte, pe 9 iunie, noua primară a orașului Taraclia, Ekaterina Iacobceac, și-a preluat oficial funcția.

În comentariile de sub anunț, Rumen Srebranov întreabă dacă la întâlnire s-a discutat despre utilizarea limbii bulgare în oraș, iar Margarita Gheorghieva dorește deschiderea unor școli duminicale bulgare în Taraclia, după modelul școlilor din Europa.

Redactor: Ivo Ivanov

Tradus și postat de Vlad Mitev


La această publicație au lucrat: Vlad Mitev