Новини

Новина

Наводнения и щети след пороите в страната

петък, 5 юни 2026, 07:42

Наводнения и щети след пороите в страната

СНИМКА: Невхис Мустафа

Размер на шрифта

Усложнена остава обстановката в няколко области на страната след проливните дъждове, които предизвикаха наводнения и щети по инфраструктурата

Частично бедствено положение е обявено в общините Вълчи дол и Дългопол във Варненска област, съобщиха от Областната администрация. В село Медовец, община Дългопол, поройните дъждове доведоха до преливане на водите в местното дере. Наводнени са партерни етажи на жилищни сгради, мазета, дворове и селскостопански постройки.

В община Вълчи дол бедственото положение е обявено заради повишеното ниво на язовир „Генерал Колев“. Започнало е контролирано изпускане на водата. Силният дъжд е нанесъл щети на домове и дворове в село Генерал Колево.

Сериозна е ситуацията и в сливенското село Тича, след като река Голяма Камчия излезе от коритото. По предварителни оценки между 25 и 30 къщи са засегнати, а около 100 души са пострадали от наводнението. За нуждаещите се са осигурени помещения в читалището и кметството на селото. Предстои почистване на мостовете в селото, затлачени от наноси и дървета, донесени от придошлите води.

Усложнена беше и обстановката в община Дулово заради силния дъжд. Кметът Невхис Мустафа призова жителите да не предприемат пътувания и да останат по домовете си. В село Яребица има множество счупени и паднали дървета, трудно проходими бяха и пътищата в района на село Долец, заради голямата вода.

Пороят наводни улици и в шуменското село Веселиново. Кметът на община Смядово Иванка Петрова обяви телефон, на който общината приема сигнали за нанесените щети от преминалия пороен дъжд. Днес комисия ще обходи домовете и ще опише щетите.

По публикацията работи: Велмира Стефанова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!