четвъртък 25 юни 2026 09:45
четвъртък, 25 юни 2026, 09:45
СНИМКА: bgtoll.bg
Размер на шрифта
С 30 процента ще поскъпнат винетните такси за леките автомобили от 1 август 2026 година, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/.
Това предвижда проект за промени в тарифата за ползване на републиканската пътна мрежа, публикуван за обществено обсъждане от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Според предложението годишната винетка ще струва 64 евро и 50 цента вместо досегашните близо 50 евро. По-високи ще бъдат и цените на месечната, тримесечната, седмичната, уикенд и еднодневната винетка. Увеличава се и компенсаторната такса за автомобили до 3,5 тона – от близо 36 на 46 евро и 50 цента.
От регионалното министерство очакват промените да донесат над 20 милиона евро допълнителни приходи още през 2026 година. Средствата ще бъдат инвестирани в ремонти на пътища, подмяна на мантинели, нова маркировка, осветление и модернизация на тол системата. По данни на ведомството над 7 хиляди километра от второкласната и третокласната пътна мрежа в страната са в незадоволително или лошо състояние.
По публикацията работи: Велмира Стефанова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!