Новини

Новина

Винетките поскъпват от 1 август

четвъртък, 25 юни 2026, 09:45

Винетките поскъпват от 1 август

СНИМКА: bgtoll.bg

Размер на шрифта

С 30 процента ще поскъпнат винетните такси за леките автомобили от 1 август 2026 година, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/.

Това предвижда проект за промени в тарифата за ползване на републиканската пътна мрежа, публикуван за обществено обсъждане от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Според предложението годишната винетка ще струва 64 евро и 50 цента вместо досегашните близо 50 евро. По-високи ще бъдат и цените на месечната, тримесечната, седмичната, уикенд и еднодневната винетка. Увеличава се и компенсаторната такса за автомобили до 3,5 тона – от близо 36 на 46 евро и 50 цента.

От регионалното министерство очакват промените да донесат над 20 милиона евро допълнителни приходи още през 2026 година. Средствата ще бъдат инвестирани в ремонти на пътища, подмяна на мантинели, нова маркировка, осветление и модернизация на тол системата. По данни на ведомството над 7 хиляди километра от второкласната и третокласната пътна мрежа в страната са в незадоволително или лошо състояние.

По публикацията работи: Велмира Стефанова

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!