Пет български училища вече имат "по-зелени" дворове

петък, 13 октомври 2023, 13:21

Пет български училища вече имат "по-зелени" дворове

СНИМКА: Радио София

Размер на шрифта

Благодарение на кампанията „Да засадим въздух за нашите деца“, в 5 български училища дворовете вече са „по-зелени“. По време на инициативата бяха засадени над 100 дървета и растения и бяха дарени 800 книги. Поставени са 27 специални пейки за децата. Училищата са в София, Стара Загора, Пловдив и Русе.
199 ОУ „Свети Апостол Йоан Богослов“ в ж.к. „Левски Г“ и 95 СУ „Професор Иван Шишманов“ са първите училища в София, които се възползваха от инициативата.
Учебните заведения са избрани от фондация „Детски книги“, тъй като се намират в едни от градовете с най-замърсен въздух в България, каза пред Радио София Валентина Стоева – основател на фондацията.
„Като родител, аз много страдам, че децата ни дишат мръсен въздух, то важи и за нас и същевременно, силно вярвам, че децата са онези, които могат да променят картината и да се погрижат за планетата. Така, че „Да засадим въздух за нашите деца“ дойде постепенно“, каза Стоева.
Тя добави, че „зелените“ дворове са снабдени и с книги на еко тематика, за да могат учителите и библиотекарите да подпомогнат децата да знаят и да могат повече.
Петте училища са част и от общността „Бисерче вълшебно“ – инициатива на Фондация „Детски книги“, която цели да насърчи четенето сред подрастващите.
„За мен и колегите ми е много важно, всички проекти, по които работим да имат смисъл и да бъдат устойчиви“, обясни Валентина Стоева.
Тя допълни, че силно вярва, че ако децата разберат, че планетата Земя е само една, те биха били много по-разумни от повечето възрастни.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: БНР екип

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!