Новина
Район "Изгрев" спира самостоятелното почистване и сметоизвозване от 1 юли
вторник 9 юни 2026 09:35
вторник, 9 юни 2026, 09:35
Делян Георгиев; район Изгрев
СНИМКА: ФБ/Делян Георгиев
Размер на шрифта
Столичният район "Изгрев" спира да почиства и сметоизвозва със собствен ресурс прилежащата му територия от 1 юли, съобщи районният кмет д-р Делян Георгиев.
По думите му дейността ще бъде преустановена, тъй като администрацията няма правна възможност за това. "Изгрев" е единственият район в София, който досега самостоятелно организира почистването си през последните седем месеца.
"Работим с наша техника, с наш персонал и с наша организация и не допуснахме в трите ни квартала да има криза", обясни той и уточни, че техниката е наета, а с над 20-те работници са сключени договори.
По думите му управлението на отпадъците не е отговорност на районните кметове, тъй като "цялата работа по отношение на сметосъбирането и сметоизвозването е пряк ангажимент на столичния кмет".
"Опитът и практиката през тези седем месеца показват, че организирана по този начин, услугата струва доста по-малко, отколкото ако бъде дадена на концесионер", сподели районният кмет.
Затова той изрази мнение, че този тип дейности трябва да бъдат ангажимент на общинско дружество, за да може "тази услуга да бъде по-евтина за софиянци и да няма вариант, в който частни фирми да извиват ръцете на столицата".
Относно рисковете от предстоящото спиране на дейността, Георгиев изрази надежда, че Столичната община ще създаде необходимата организация. По думите му средно на ден там се извозват по 25 тона битов отпадък, а от началото на кризата са събрани и над 200 тона едрогабаритен отпадък.
"Ако два дни не се чисти, кварталите ще се заринат, така че разчитам на организацията на Столичната община адекватно, бързо, ефективно от 1 юли да влязат да чистят кварталите ни", призова кметът на района.
Д-р Георгиев подчерта, че не всява паника и не иска да внася притеснение сред гражданите, но се чувства длъжен да информира кога районът ще прекрати дейността.
Според него проблемът се усложнява допълнително и от факта, че липсват други регулярни дейности.
"Хората понякога забравят, че не е само боклукът – това са почистването на градините, миенето на улиците, спирките, кошчетата в междублоковите пространства, всичко това не се случва, тъй като няма договор със Столична община", каза още кметът на район "Изгрев".
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!